Intelsat 603 – satelita “uratowany” przez wahadłowiec – wyłączony

4

Satelita Intelsat 603 został wyłączony. Dwadzieścia trzy lata wcześniej jego misję uratowała misja promu “Endeavour”.

Intelsat poinformował, że 23 stycznia 2015 wyłączył na stałe satelitę Intelsat 603.

Trzech członków załogi STS-49 (Richard Hieb, Thomas Akers, Pierre Thuout) tuż po udanej próbie przechwycenia 4,5-tonowego satelitę Intelsat 603, 13 maja 1992

Trzech członków załogi STS-49 (Richard Hieb, Thomas Akers, Pierre Thuout) tuż po udanej próbie przechwycenia 4,5-tonowego satelitę Intelsat 603 / Credit: NASA

Satelita ten zyskał sławę, gdy w 1992 roku jego misja została uratowana przez załogową wyprawę promu kosmicznego “Endeavour”. Była to jedna z nielicznych w historii prób ratowania misji satelitarnej. Intelsat VI F-3, jak się wówczas nazywał, został wyniesiony rakietą Commercial Titan 3, z silnikiem ucieczkowym Orbus-21S, w dniu 14 marca 1990 roku.

Start jednak nie powiódł się. Nie odłączył się II człon rakiety nośnej i satelita trafił na niską, nieużyteczną orbitę, połączony z silnikiem ucieczkowym i II członem rakiety nośnej. Na szczęście nie zawiódł mechanizm separacji satelity i udało się go odłączyć od dwóch ostatnich członów rakiety. Satelita był na orbicie, ale pozostał bez napędu.

Na bezużytecznej orbicie satelita pozostawał 2 lata. W tym czasie Intelsat wynajął NASA do uratowania misji. I tak pierwszy lot promu kosmicznego “Endeavour”, w ramach misji STS-49, miał charakter “ratunkowy”. W trakcie trzyosobowego spaceru kosmicznego (jedynego w historii) astronauci zamontowali nowy silnik ucieczkowy, przygotowany przez firmę Hughes.

Misja powiodła się i wyposażony w silnik satelita mógł w końcu osiągnąć docelową orbitę geostacjonarną. Intelsat 603 trafił na pozycję 325,5ºE, skąd dystrybuował sygnał telewizyjny m.in. Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.

Jak poinformował Intelsat, 23 stycznia operatorzy z ośrodka kontroli w Tysons Corner wydali ostatnią komendę do satelity, który został zepchnięty na orbitę cmentarną, powyżej orbity geostacjonarnej.

(Intelsat, SN, GSP)

4 komentarze

 1. ABSURD!
  koszt lotu promu to ok 1.5 mld dol . koszt nowej rakiety i satelity to ok 0,5 mld dol.
  po prostu NASA nie miala uzasadnienia dla lotow zalogowych tak ekstremalnie drogich, to wysylala je po byle co.

  • Hubert Bartkowiak on

   Myślę, że wszyscy traktowali to jako swego rodzaju eksperyment. NASA początkowo nie chciała się zgodzić na podjęcie 3. próby przechwycenia z 3 astronautami wykonującymi EVA. W 2001 roku zrezygnowano z podobnej operacji ratowania satelity Orion 3, gdyż operację ratowania Intelsata 603 uznano za “nieefektywną ekonomicznie”.

 2. Pierwszą taką misją. A ratowanie satelity Leasat 3 przez misję STS-51I (Discovery) na przełomie sierpnia i września 1985. Tam że ratowane satelitę komunikacyjne który utknął na LEO.