Harris kupi Exelis – przejęcie za prawie 5 mld. USD

0

Harris Corp. wykupi Exelis Corp. za prawie 5 miliardów USD. Powstała firma będzie zatrudniała 9000 pracowników naukowych.

Harris Corp. ogłosił 6 lutego zakup firmy Exelis za 4,75 miliarda USD. Firmy w znacznej mierze uzupełnią swoje kompetencje. Po wchłonięciu powstanie firma sektora obronno-kosmicznego o obrotach 8 miliardów USD, zatrudniająca 23 000 osób, w tym 9000 inżynierów i naukowców.

Harris działa głównie (poprzez spółkę zależną Harris Government Communications) w segmencie infrastruktury naziemnej dla satelitów, IT, łączności radiowej, anten naziemnych i stosowanych na statkach kosmicznych, w tym dużych rozkładanych anten siatkowych. Spółka-córka Harris Caprock zajmuje się świadczeniem satelitarnych usług telekomunikacyjnych klientom komercyjnym i rządowym.

Radar GCA-2000

Radar GCA-2000 / Credit: ITT Exelis

Głównymi obszarami działania Exelis są instrumenty dla satelitów, naziemna elektronika łącznościowa i wsparcie techniczne. Exelis Geospatial Systems konstruuje ładunki GPS, czujniki do badań środowiskowych i przyrządy obrazujące. Exelis Information Systems wspiera obsługę USAF w obsłudze kosmodromów i naziemnej infrastrukturze do rozpoznania sytuacji w przestrzeni kosmicznej, a także sieć telekomunikacyjną NASA.

Exelis jest również obecny w Polsce. W 2013 roku wygrał przetarg o wartości 76 mln. USD na instalację radarów precyzyjnego podejścia i kontroli obszaru lotniska GCA-2000 w 9 bazach wojskowych. Realizacja kontraktu ma zakończyć się pod koniec 2018 roku.

Udziałowcy Exelis otrzymają zapłatę w gotówce (70%) i akcjach Harris Corp. (30%). Większość potrzebnych środków (3,4 mld. USD) Harris otrzymał od Morgan Stanley Senior Funding. Połączenie firm przyniesienie około 100-120 mln. USD oszczędności w ciągu 3 lat. Transakcja powinna zostać do połowy roku zaopiniowana przez amerykański urząd antytrustowy.

(SN)

Comments are closed.