Nowy kontrakt na silniki dla Antaresa

0

Rosjanie dostarczą 60 nowych silników RD-181 do prywatnych rakiet Antares.

Energia, rosyjski producent silników rakietowych, ogłosił w piątek 16 stycznia, że dostarczy firmie Orbital Sciences Corp. (OSC) 60 nowych silników RD-181. Taką decyzję powzięło kierownictwo OSC w grudniu zeszłego roku.

Rozpoczęcie dostaw w ramach tego kontraktu, wartego ok. 1 miliarda USD, ma rozpocząć się już w czerwcu 2015.

Orbital Sciences buduje rakiety Antares, m.in. na potrzeby wynoszenia bezzałogowych statków Cygnus, dostarczających zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

OSC postanowiła zmienić silnik w rakiecie po spektakularnej katastrofie rakiety Antares-130, która eksplodowała nad stanowiskiem startowym kosmodromu MARS (część Wallops Flight Facility) w październiku ubiegłego roku. Do tej pory rakiety używały prawie 40-letnich silników ukraińskiej konstrukcji, wyremontowanych i dostosowanych przez amerykańską firmę Aerojet.

Pierwszy stopień Antaresów będzie używał dwóch silników RD-181. Ponieważ dadzą one o 440 kN więcej ciągu, OSC będzie musiało wzmocnić konstrukcję 1. członu rakiet, aby mogły przyjąć większe obciążenia. Silnik wywodzi się bezpośrednio z silników RD-180, używanych przez Amerykanów w rakietach Atlas V. Ten zaś jest “okrojoną” wersją silników RD-170 (używanych w rakietach Energia i Zenit).

Czterokomorowy RD-170 został tu zmniejszony do konstrukcji dwukomorowej. Dzięki mniejszej ilości potrzebnego osprzętu, RD-180 stanowią pełne jednostki napędowe, z własnym układem hydraulicznym kontroli ciągu, mechanizmem kontroli wektora ciągu, systemem przedmuchiwania i pneumatyczną kontrolą zaworów, wbudowanymi w konstrukcję silnika. Nowym elementem, różniącym RD-180 od RD-170, jest zespół turbopomp, który powstał z przeskalowania konstrukcji stosowanych w silnikach RD-120 i RD-170.

Zwiększony udźwig rakiety pozwoli OSC na wynoszenie większej ilości ładunku, co ma pozwolić “nadgonić” opóźnienie wywołane październikowym niepowodzeniem.

(Energia/UPI)

Comments are closed.