Kiran Kumar – nowy szef ISRO

0

Od minionej środy indyjska agencja kosmiczna ISRO ma nowego dyrektora. Został nim Alur Seelin Kiran Kumar.

Koppillil Radhakrishnan, który szefował ISRO od 2009 roku, przeszedł na emeryturę 21 grudnia 2014 roku, zachowując stanowiska prezesa Indyjskiego Instytutu Nauk i Technologii Inżynieryjnych oraz Indyjskiego Instytutu Nauk i Technologii Kosmicznych.

Indyjski satelita teledetekcyjny CartoSat-1

Indyjski satelita teledetekcyjny CartoSat-1 / Credit: ISRO

Jego następcą został 62-letni Alur Seelin Kiran Kumar, który oficjalnie stanowisko objął w środę 14 stycznia 2015. Kumar jest sekretarzem ministerstwa ds. przestrzeni kosmicznej w rządzie Indii i przewodniczącym komisji ds. przestrzeni kosmicznej.

Tuż przed objęciem nadzoru nad ISRO, Kumar był dyrektorem jednego z ośrodków Agencji: Centrum Zastosowań Przestrzeni Kosmicznej (SAC, Space Applications Centre) w Ahmedabadzie, w stanie Gudźarat.

Kumar skończył Liceum Narodowe w Bangalore. W 1971 uzyskał tytuł licencjata z fizyki, a dwa lata później tytuł magistra elektroniki Uniwersytetu Bangalore. W 1975 skończył renomowany Indyjski Instytut Nauki na kierunku inżynierii fizycznej. W tym samym roku rozpoczął pracę w SAC, aż w końcu w marcu 2012 roku został jego dyrektorem.

Zdjęcia Marsa wykonane przez indyjską sondę MOM

Zdjęcia Marsa wykonane przez indyjską sondę MOM / Credit: ISRO

Kiran Kumar ma za sobą 40 lat pracy w branży kosmicznej. Zajmował się projektowaniem i rozwojem sensorów elektro-optycznych umieszczanych na samolotach, satelitach LEO i GEO, i również tych dla indyjskiego orbitera Marsa – sondy MOM. Nadzorował również budowę innych ładunków satelitarnych, w tym nawigacyjnych i telekomunikacyjnych.

Za wkład w misje satelitów Cartosat i sondy Chandrayaan-1 otrzymał wyróżnienie Międzynarodowej Akademii Astronautyki, której jest członkiem. W kraju otrzymał Order Padma Shri, będący czwartym najwyższym wyróżnieniem cywilnym w Indiach.

Kumar jest wykładowcą Narodowej Akademii Inżynierii, a także członkiem Indyjskiego Towarzystwa Teledetekcji i Indyjskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

(SD, SPX)

Comments are closed.