Udane starty Sojuza i Strieły

0

Wczoraj i dzisiaj miały miejsce dwa udane starty rosyjskich rakiet Sojuz i Strieła. Strieła wyniosła pierwszego satelitę zobrazowania radarowego dla RPA.

W odstępie 10 godzin i 5 minut z dwóch różnych miejsc na świecie wystartowały dwie różne rosyjskie rakiety nośne. Z Gujany Francuskiej wystartował Sojuz a z Bajkonuru wystartowała, dopiero trzeci raz w historii, rakieta Strieła (Strzała).

Satelita konstelacji O3b - wizualizacja / Credits: Thales Alenia Space

Satelita konstelacji O3b – wizualizacja / Credits: Thales Alenia Space

Sojuz z O3b

W czwartek 18 grudnia o 18:37 GMT z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystartowała rakieta Sojuz-STB/Fregat-MT z czterema satelitami telekomunikacyjnymi konstelacji O3b. Dołączyły one do 8 bliźniaczych satelitów firmy O3b Networks.

Jest to nowy wariant Sojuza startujący z Gujany dla Arianespace. Silnik jej trzeciego członu odznacza się o 34 sekundy większym impulsem właściwym niż Sojuz-ST, co przekłada się na większą nośność rakiety.

Po 82 minutach lotu satelity trafiły na orbitę kołową o wysokości 8062 kilometrów, skąd będą świadczyły klientom sieci usługi telekomunikacyjne. Już teraz działające satelity potrafią zapewnić połączenia danych łącznej o przepustowości 4 Gbps.

O3b czeka z niecierpliwością na wejście tych statków do służby, gdyż z powodu usterki technicznej zdecydowała się na tymczasowe wyłączenie dwóch już wyniesionych statków.

Strzała z pierwszym satelitą wywiadowczym RPA

Dziewiczy lot rakiety Strieła w grudniu 2003 roku / Credits: NPO Mash

Dziewiczy lot rakiety Strieła w grudniu 2003 roku / Credits: NPO Mash

Z kazachskiego Bajkonuru odbył się start bardzo rzadko używanej rakiety Strieła, czyli konstrukcyjnie niezmienionych wycofanych z użytku pocisków balistycznych UR-100N (kod NATO: S-19 “Stiletto”), w wersji NUTTKh (400 kg cięższych, 30 cm dłuższych, o zasięgu 10 000 km). Start miał miejsce 19 grudnia o 04:43 GMT z podziemnego silosu PU-59 na stanowisku startowym 175.

Był dopiero trzeci start tej rakiety. Pierwsze użycie odnotowano 5 grudnia 2003 roku, z makietą satelity Kondor-E. Początkowo twierdzono, że był to test pocisku ICBM. Dopiero po jakimś czasie potwierdziły się doniesienia agencji Reuters, że był to start rakiety orbitalnej. Drugi start przeprowadzono dopiero dekadę później, 27 czerwca 2013 roku. Ładunkiem był Kosmos 2487, czyli pierwszy satelita typu Kondor, Kondor-E1. Start kolejnego Kondora zapowiadano wtedy jeszcze na ten sam, 2013, rok. Jak widać, misja musiała doznać jakichś opóźnień.

Tegoroczny start wyniósł kolejnego satelitę Kondor-E, ale już nie dla Rosji, tylko dla Republiki Południowej Afryki. Kondor-E to satelita zobrazowania radarowego, którego RPA odkupiło od producenta, NPO Maszinostrojennie. Jest to pierwszy tego typu satelita wywiadowczy RPA (lub podwójnego użytku).

Na terenie Rosji rozmieszczonych jest prawdopodobnie jeszcze około 35 rakiet UR-100NUTTkH, w bazach w Kozielsku i Tatiszczewie. Są one zastępowane nowszymi RS-24.

Pięć rosyjskich startów do końca roku

Okres katolickich Świąt Bożego Narodzenia, aż do Sylwestra, będzie bardzo pracowity dla rosyjskich rakiet kosmicznych. W okresie od 18 do 31 grudnia mają one startować aż 7 razy. Za nami są już opisane tu starty Sojuza-STB i Strieły, a przed nami:

  • 23 grudnia – dziewiczy start Angary w wersji Angara-A5/Briz-M z modelem satelity geostacjonarnego IPM
  • 24 grudnia – start Sojuz 2.1b z satelitą Lotos-S systemu Liana
  • 26 grudnia – ponownie start Sojuza 2.1b z satelitą Resurs-P 2
  • 28 grudnia – komercyjny start Protona-M/BrizM z satelitą Astra-2G
  • 30-31 grudnia – znów start Sojuza 2.1b z bliżej nieokreślonym satelitą (start nie jest pewny)

 

Comments are closed.