Start rakiety Strieła z satelitą Kondor

0

Z kosmodromu Bajkonur wystartowała dzisiaj drugi raz w historii rakieta Strieła. Na orbitę po wielu latach opóźnień trafił w końcu rosyjski, militarny satelita, który będzie prowadził obserwacje w zakresie fal radiowych.

Do startu rakiety Strieła z silosu nr 59 stanowiska startowego 175 kosmodromu Bajkonur (w źródłach zachodnich 175-1) doszło o godzinie 18:53 CEST. Wyniesiony satelita Kondor jest najprawdopodobniej jednostką monitorującą w zakresie fal radiowych, co jednocześnie oznacza, iż jest to pierwszy, rosyjski satelita tego typu pracujący na potrzeby wojska. Wcześniej wykorzystywano cywilne jednostki obrazujące w zakresie radiowym – satelitę Almaz 1 oraz moduł Priroda stacji kosmicznej Mir. Satelita Kondor został wedug wstępnych doniesień pomyślnie osadzony na zaplanowanej orbicie (trzecia grafika w galerii tego artykułu).

Program budowy satelitów Kondor rozpoczął się we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Producent – firma NPO Maszinostrojenia (NPO Mash) – zaczęła oferować produkt w dwóch wariantach, z których jeden służy obrazowaniu optycznemu, natomiast drugi radarowemu. W 1997 roku NPO Mash otrzymała zamówienie od rosyjskiego wojska na dwa satelity Kondor (optyczny i radarowy), jednak finansowanie zostało wkrótce zatrzymane, w związku z czym opracowana została wersja eksportowa satelity o nazwie Kondor-E. Finansowanie programu zostało później wznowione.

Satelity Kondor obu wariantów zapewniają rozdzielczość o wartości 1 metra. Instrumenty do wariantu radarowego dostarczane są przez NPO Vega, natomiast do wariantu optycznego przez zakłady optyki precyzyjnej OAO Łomo z Sankt Petersburga. Masa obu wariantów tych satelitów wynosi około 1 tony, a przewidywany czas działania 3 lata.

Dzisiejszy start był dopiero drugim w historii rakiet Strieła. W czasie pierwszego, dziewiczego lotu w grudniu 2003 roku (pierwsza grafika w galerii tego artykułu) wyniesiony został symulator masowy satelity Kondor. W tamtym czasie zakładano, iż do startu, który odbył się dzisiaj, dojdzie w najbliższych paru latach (2004-2006). Niestety do drugiego startu Strieły z działającym satelitą Kondor doszło dopiero po 10 latach. Przyczyną tych opóźnień były problemy z finansowaniem oraz budową satelity Kondor. Gdyby do startu nie doszło przed końcem miesiąca to przeterminowaniu uległaby sama rakieta.

Strieła (pol. Strzała) to trójstopniowa konstrukcja zaprojektowana przez NPO Mash na bazie międzykontynentalnego pocisku balistycznego UR-100NUTTKh, który należy do rodziny Universal Rockets Władimira Czełomieja (konstruktora m.in. słynnych rakiet Proton). Ta wersja pocisku wdrożona została do służby w 1979 roku (dziewiczy lot przeprowadzony został 2 lata wcześniej). Obecnie około trzydziestu pięciu pocisków UR-100NUTTKh pozostaje w czynnej służbie, jednak niebawem zostaną zastąpione przez RS-24 Yars.

W rakiecie Strieła wykorzystany jest pierwszy i drugi stopień z pocisku UR-100NUTTKh. Stopnie te wykorzystują do spalania niesymetryczną dimetylohydrazynę (UDMH) w roli paliwa oraz tetratlenek diazotu w rolu utleniacza. Dodatkowo na szczycie znajduje się zmodyfikowany trzeci stopień o nazwie APO (Agregatno Priborny Otsek), na którym zainstalowana jest uzupełniająca jednostka instrumentalna (zawierająca systemy telemetrii, kontroli wysokości oraz sterowania ciągiem).

Na bazie pocisku UR-100NUTTKh zbudowana jest także rakieta Rokot. W planach Strieła ma być jednak tańsza, mniej zmodyfikowana niż Rokot, i wystrzeliwana z silosów jak pociski UR-100. W rakiecie Rokot zastosowany jest także inny trzeci stopień (Briz-KM), a starty odbywają się ze stanowiska startowego z kosmodromu Plesieck.

Następny start rakiety Strieła zaplanowany jest na koniec tego roku. W ładowni ma zostać wyniesiony satelita Kondor-E. W tej chwili nie wiadomo do którego państwa lub organizacji będzie on należał.

(NSF)

{module[346]}

Comments are closed.