“Toksyczny” Rokot wyniósł satelitę GEO-IK 2

0

Wbrew protestom kanadyjskich środowisk ekologicznych w sobotnie popołudnie z portu kosmicznego Plesieck, zlokalizowanego na północy Rosji, wystrzelona została rakieta Rokot z satelitą geodezyjnym.

Start z zlokalizowanego na północ od Moskwy portu kosmicznego Plesieck miał miejsce w sobotę, 4 czerwca br., o godzinie 16:00 czasu polskiego. Po wyniesieniu z dedykowanego stanowiska startowego rakieta skierowała się w kierunku północno-zachodnim. Mierząca 29 metrów wysokości rakieta w pierwszych 5 minutach odrzuciła pierwszy i drugi stopień. Prawidłowa orbita osiągnięta została po wykonaniu dodatkowych dwóch zapłonów stopnia Briz-KM.

Pierwsze dwa stopnie rakiety Rokot stanowiły odzyskane elementy radzieckiego/rosyjskiego rakietowego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, które w nomenklaturze NATO noszą określenie SS-19 Mod 3, Stiletto. Przed wycofaniem ze służby jednostki te mogły służyć do globalnych lotów z głowicami jądrowymi. Teraz jednak, po dodaniu produkowanego przez Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. Kruniczewa stopnia górnego Briz-KM, utworzona rakieta Rokot może wynosić ładunki na orbity wokółziemskie.

Sobotni lot był już 26. startem rakiety Rokot w 16-letniej historii tego typu misji, jednak nietypowa trajektoria lotu na orbitę użytkową dla wynoszonego satelity GEO-IK 2, podniosła obawy kanadyjskich środowisk ekologicznych. Według tychże trajektoria ta mogła umożliwić upadek drugiego stopnia rakiety do Morza Baffina, znajdującego się na północy Kanady. Silniki Rokota spalają wysoce toksyczną mieszankę hydrazyny i tetratlenku diazotu. Kanadyjski rząd interweniował z wyjaśnieniami, że ryzyko upadku większych elementów jest znikome, a większość paliwa i drugiego stopnia ulegnie spaleniu przy wejściu w atmosferę.

Ładunek stanowił rosyjski satelita nowej generacji GEO-IK 2, noszący obecnie oznaczenie Kosmos 2517, służący do prowadzenia pomiarów geodezyjnych dla zastosowań zarówno cywilnych, jak i militarnych. Posiadający masę 900 kilogramów satelita wykonany został w zakładzie firmy ISS Reszetniew na misję obliczoną na 5 lat. Podmiotem zarządzającym satelitą będzie rosyjskie wojsko. Amerykańskie wojskowe stacje pomiarowe potwierdziły, że satelita porusza się po orbicie o inklinacji 99,3 stopnia, na średniej wysokości 945 km. Warto dodać, że pierwszy satelita GEO-IK 2 nie wszedł do służby po tym jak wyniesiony został w 2011 roku na niższą niż planowaną orbitę.

Comments are closed.