Rokot-M – rosyjski następca Rokota

5

Rosja postanowiła wznowić produkcję rakiet Rokot – tym razem bez udziału Ukrainy.

Ostatni start rakiety Rokot nastąpił w nocy z 26 na 27 grudnia 2019. Ta rakieta bazuje na pocisku balistycznym RS-18A (SS-19). Rokot wykonał pierwszy (testowy i suborbitalny) start w 1990 roku. Pierwszy lot komercyjny tej rakiety nastąpił w 1994 roku. Do 2019 roku łącznie Rokoty wykonały 33 starty, z czego dwa zakończyły się niepowodzeniem i jeden częściowym niepowodzeniem. W 1999 roku jedna z rakiet została na tyle poważnie uszkodzona w pracach przedstartowych, że lot został anulowany. Starty odbywały się głównie z Plesiecka.

Rokot bazuje na toksycznym paliwie, który jest niebezpieczny dla środowiska oraz obsługi naziemnej. W tej rakiecie niesymetryczną dimetylohydrazynę (UDMH) oraz tetratlenek diazotu (N2O4). Te dwa związki chemiczne są wycofywane z użycia i praktycznie jedynie Rosja, Iran oraz Chiny wciąż z nich korzystają. Decyzja o wycofaniu Rokota ma także podłoże polityczne. Rakieta korzystała z komponentów ukraińskich – Rosja od czasu inwazji na Krym eliminuje udział Ukrainy w swoim przemyśle kosmicznym.

Co ciekawe, 8 czerwca rosyjskie źródła poinformowały, że produkcja rakiet Rokot zostanie wznowiona. Konstrukcja otrzymała nazwę “Rokot-M”. Ta rakieta ma być w pełni rosyjska, bez udziału ukraińskich komponentów. Pierwszy kontrakt został już podpisany pomiędzy zakładami Chruniczewa a rosyjskim MON.

Na tę chwilę nie wiadomo, co ten kontrakt może oznaczać dla innej rosyjskiej rakiety o nazwie Angara. Ta rakieta w wersji “1.2” miała zastąpić inne małe rosyjskie rakiety i miała w tym roku wykonać pierwsze loty komercyjne. Czy kontrakt na “Rokota-M” ma oznaczać porzucenie tej lekkiej wersji rakiety Ankara?

(tw, cp)

5 komentarzy

  1. A jak prace nad nowym rosyjskim Zenitem? Ukraina ponoć chce puszczać z Australii (ciekawe czemu nie chcą wysyłać ze swojego wybrzeża, brak zgody Turcji?)

  2. Brakuje mi jeszcze informacji dotyczących szacunku ewentualnych zysków z uruchomienia tej wersji Rokota… Ta rakieta w ogóle może wysyłać np. salelity telekomunikacyjne ?

    • Obawiam się że takie informacje to pewnie nie wszyscy decydenci w Rosji znają a co dopiero my! 😛

  3. Odpowiedzią rosyjskiego przemysłu kosmicznego, na bieżące wydarzenia branżowe, jest wznowienie konstrukcji sprzed 40 lat. Mhmm. Ciężko mi zachować powagę czytając tego newsa.