Ostatni start rakiety Rokot

2

W nocy z 26 na 27 grudnia z Plesiecka wystartowała po raz ostatni rakieta Rokot.

Rakieta Rokot bazuje na pocisku balistycznym RS-18A (SS-19). Ta rakieta wykonała pierwszy (testowy i suborbitalny) start w 1990 roku. Pierwszy lot komercyjny tej rakiety nastąpił w 1994 roku. Do 2019 roku łącznie Rokoty wykonały 33 starty, z czego dwa zakończyły się niepowodzeniem i jeden częściowym niepowodzeniem. W 1999 roku jedna z rakiet została na tyle poważnie uszkodzona w pracach przedstartowych, że lot został anulowany. Starty odbywały się głównie z Plesiecka.

Ostatni start rakiety Rokot odbył się w nocy z 26 na 27 grudnia 2019. O godzinie 00:11 CET rakieta Rokot wyniosła trzy satelity komunikacyjne Goniec-M (14,15 i 16) oraz pasywnego satelitę dla namierzania laserem BLITS-M1. Lot rakiety Rokot przebiegł prawidłowo – satelity zostały uwolnione na orbicie o wysokości około 1500 km i nachyleniu 82,5 stopnia. Kilkanaście godzin po starcie poinformowano, że satelita BLITS-M1 nie odłączył się od górnego stopnia rakiety (później pojawiła się informacja, że jednak temu pasywnemu satelicie udało się oddzielić od górnego stopnia).

https://www.youtube.com/watch?v=YcbiFVQnIVE
Ostatni start rakiety Rokot / Credits – Roskosmos

Co ciekawe, decyzja o wycofaniu Rokota ma także podłoże polityczne. Rakieta korzystała z komponentów ukraińskich – Rosja od czasu inwazji na Krym eliminuje udział Ukrainy w swoim przemyśle kosmicznym. Rosja może w najbliższych latach wprowadzić do służby “w pełni rosyjską” wersję Rokot 2, jednakże nie jest jasne, czy zabezpieczono odpowiednie finansowanie na tę konstrukcję.

(PFA)

2 komentarze

  1. “Goniec-M (13,15 i 16) 14 powinno być

    “Kilkanaście godzin po starcie poinformowano, że satelita BLITS-M1 nie odłączył się od górnego stopnia rakiety.”

    Jednak, mimo początkowych wątpliwości , znalazł się na orbicie.