Po peryhelium 2I/Borisov

0

Na początku grudnia międzygwiezdna kometa 2I/Borisov dotarła do peryhelium, co pozwoliło na wykonanie wielu obserwacji tego obiektu.

Drugi potwierdzony gość odwiedzający nasz Układ Słoneczny to kometa o oznaczeniu 2I/Borisov. Ten obiekt został wykryty 30 sierpnia 2019 przez obserwatorium astronomiczne na Krymie. Odkrycie nastąpiło za pomocą teleskopu o średnicy 0,65 m należącego do astronoma-amatora. W momencie odkrycia obiekt znajdował się około 3,6 jednostki astronomicznej od Słońca.

Peryhelium 2I/Borisov nastąpiło 8 grudnia w odległości nieco większej od 2 jednostek astronomicznych od Słońca. Pod koniec grudnia nastąpiło maksymalne zbliżenie do Ziemi z minimalnym dystansem około 1,9 jednostki astronomicznej.

NASA opublikowała obrazy 2I/Borisov wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble (HST) przed i tuż po peryhelium. Uzyskane obrazy pozwoliły na doprecyzowanie możliwego zakresu wielkości jądra tej komety. Aktualnie uważa się, że średnica 2I/Borisov to nie więcej niż kilkaset metrów. Co ciekawe, jeszcze w listopadzie astronomowie sugerowali, że 2I/Borisov może być znacznie większym obiektem – być może o średnicy nawet kilkunastu kilometrów.

Jest bardzo prawdopodobne, że w tej chwili w Układzie Słonecznym przebywa wiele innych “międzygwiezdnych gości” o podobnych rozmiarach do 2I/Borisov. Te obiekty znajdują się prawdopodobnie w chłodnych regionach zewnętrznego Układu Słonecznego, poza orbitą Urana czy Neptuna – stąd aktywność i w konsekwencji jasność jest niska. Niemniej jednak jest pewne, że dzięki współczesnym obserwatoriom astronomicznym będziemy w stanie wykrywać kolejne – w tym obiekty wciąż zbliżające się do Słońca. Obserwacje takich “gości” powinny poszerzyć naszą wiedzę o małych obiektach w Drodze Mlecznej.

(HST)

Comments are closed.