O3b wyłączyła dwa satelity, by chronić konstelację

0

Sieć O3b Networks wyłączyła dwa satelity, aby zapewnić sobie rezerwę na wypadek awarii statków obciążonych usterką techniczną.

Dostawca satelitarnych połączeń szerokopasmowych, O3b Networks, którego większościowym udziałowcem jest SES, zdecydował się przełączyć w stan hibernacji dwa ze swoich 8 satelitów.

Te 8 satelitów zostało wyniesionych w dwóch startach po 4 sztuki. Pierwsze cztery egzemplarze, wyniesione w lipcu 2013 roku i zbudowane przez Thales Alenia Space, obciążone są jednak defektem technicznym w centralnym układzie zasilania i generatorze częstotliwości. Start kolejnych czterech, który odbył się 10 lipca 2014, został opóźniony, aby naprawić ten defekt.

Usterka może zmienić się w awarię w trudnym do przewidzenia momencie. Do utrzymania obecnego poziomu świadczonych usług dostawcy wystarczy 6 satelitów. Biorąc pod uwagę te dwa fakty, operator postanowił wyłączyć dwa satelity z pierwszego zestawu, aby mieć je w gotowości do podjęcia pracy w przypadku awarii dwóch pozostałych satelitów dotkniętych defektem. Zwiększa to szanse konstelacji na nieprzerwaną służbę 6 statków, przynajmniej do czasu wyniesienia kolejnych 4 satelitów. Ma to nastąpić na początku 2015 roku.

W międzyczasie O3b Network stara się o wypłatę 318 milionów USD. Najpewniej jej straty zostaną w pełni pokryte, gdyż wśród ubezpieczycieli panuje konsensus, że usterka jest tak poważna, jak opisuje to właściciel satelitów.

Konstelacja satelitów O3b Networks składa się 8 satelitów o masie 700 kg każdy, krążących nad równikiem na wysokości ok. 8 000 kilometrów. Pracują w paśmie Ka. Docelowo na orbicie może się znaleźć nawet 120 statków.

(SN)

Comments are closed.