Starty rakiet CZ-4C i Proton-M (20 i 21.10.2014)

0

Dwudziestego i dwudziestego pierwszego października miały miejsce 2 starty rakiet: chińskiej CZ-4C oraz rosyjskiego Protona M.

Pierwszy ze startów w ostatnich dniach nastąpił z chińskiego Centrum Wynoszenia Satelitów Taiyuan. Start nastąpił 20 października o godzinie 08:31 CEST. Rakieta CZ-4C wyniosła satelitę Yaogan-22 na orbitę heliosynchroniczną o wysokości około 1200 km. Chińskie źródła donoszą, że ten satelita ma służyć do takich celów jak obserwacje obszarów rolniczych czy wsparcie przy katastrofach naturalnych. Z kolei źródła zachodnie uważają, że Yaogan-22 to kolejny wojskowy satelita obrazujący Ziemię w paśmie widzialnym i podczerwonym.

Satelity serii Yaogan są wynoszone na orbitę od 2006 roku i wg źródeł spoza Chin służą zastosowaniom militarnym.

Drugi ze startów nastąpił 21 października o godzinie 17:09 CEST. Rakieta Proton-M wyniosła z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie satelitę telekomunikacyjnego Ekspress-AM6. Ten satelita ma masę 3200 kg i jest wyposażony w łącznie 72 transpondery na pasmach C, Ku, Ka i L. Zakładany czas życia Ekspress-AM6 to minimalnie 15 lat na orbicie geostacjonarnej (GEO). Satelita ma dostarczać różne rodzaje strumieni danych dla odbiorców na terenie Rosji.

Satelita Ekspress-AM6 zostanie dostarczony na orbitę geostacjonarną w ciągu kilkunastu godzin od momentu startu. Wówczas, po zakończeniu pracy górnego stopnia rakiety, typu Briz-M, będzie można uznać start za udany. W ostatnich latach rakieta Proton-M często zawodzi, zwykle przynajmniej raz w ciągu roku. Najczęściej zawodził właśnie stopień Briz-M, jednak w maju tego roku utracono satelitę telekomunikacyjnego Ekspress-AM4R z powodu awarii podczas pracy trzeciego stopnia rakiety, około 575 sekund po starcie. Główną przyczyną niepowodzeń w lotach Protonów-M jest niedostateczna jakość produkcji poszczególnych elementów tej rakiety oraz brak odpowiednich procedur testowych przed startem.

Comments are closed.