NASA skasowała projekt Sunjammer

2

Po czterech latach prac oraz wydaniu 21 milionów dolarów, NASA zakończyła projekt żagla słonecznego Sunjammer.

Projekt Sunjammer był realizowany od września 2011 roku przez firmę L’Garde Inc. Misja zakładała stworzenie sondy oraz rozwijanego żagla słonecznego o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, który mógł generować ciąg o sile 0.01 N.

L’Garde wcześniej tworzyła już wielkie struktury rozwijane w przestrzeni kosmicznej, takie jak np rozkładana w czasie misji STS-77 wahadłowca Endeavour antena. Firma nie miała jednak doświadczenia z integracją satelitów, co doprowadziło do opóźnień i problemów technicznych.

Był to główny powód, który sprawił, że NASA zadecydowała o rozwiązaniu umowy. Pierwotnie zakładano, że Sunjammer uda się na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 w 2015 roku. W tej chwili L’Garde kończy dokumentacje techniczną projektu, która zostanie przekazana do amerykańskiej agencji kosmicznej. Być może w przyszłości zostanie użyta w innych projektach. Po zerwaniu kontraktu L’Garde będzie musiał zwolnić 16 osób.

Najbardziej znane zrealizowane projekty żagli słonecznych to japoński IKAROS oraz amerykańskie NanoSail-D2. IKAROS został wyniesiony w 2010 roku wraz z misją Akatsuki i udał się w rejony planety Wenus. NanoSail-D2 powstał po utracie egzemplarza D1 w katastrofie rakiety Falcon 1 we wczesnych latach działania firmy SpaceX. Egzemplarz D2 został wyniesiony w 2011 roku rakietą Minotar, i spędził 240 dni na niskiej orbicie okołoziemskiej. W bliskiej przyszłości do zrealizowania misji żagla słonecznego przymierza się Towarzystwo Planetarne (Planetary Society). W 2016 roku zamierza wystrzelić sondę LightSail-1.

2 komentarze