LightSail-1 rozłożył żagiel!

0

Siódmego czerwca satelita LightSail-1 rozłożył swój żagiel słoneczny.

LightSail jest jednym z pierwszych satelitów, którego ruch na orbicie będzie napędzany pędem fotonów docierających ze Słońca. Ciśnienie wywierane przez fotony odbijające się od żagla jest znikome, aczkolwiek stałe, dzięki czemu satelita może rozwinąć naprawdę duże prędkości. W przyszłości ten rodzaj napędu może zrewolucjonizować sposób w jaki sondy eksploracyjne będą przemierzać nasz Układ Słoneczny.

Projekt organizacji Planetary Society zaowocował stworzeniem satelity standardu CubeSat 3U, który został zbudowany przez Stellar Exploration Inc. i był testowany przez Ecliptic Enterprises Corporation. Cały projekt ma na celu zbadanie działania mechanizmu otwierania mylarowego żagla o powierzchni 32 m2 w przestrzeni kosmicznej, oraz prześledzenie faktycznej wydajności napędzania satelity światłem słonecznym.

Start LightSail-1 nastąpił 20 maja, jako ładunek drugorzędny przy locie wojskowego mini-promu X-37B. Początek misji nie był udany: wskutek błędu w oprogramowaniu satelita zamilkł. Dopiero po ośmiu dniach od startu zdarzył się reset komputera pokładowego i udało się nawiązać kontakt z satelitą. Rozpoczęło się przygotowanie do uwolnienia żagla słonecznego.

Wnętrze LightSail-1 (obraz testowy z 1 czerwca) / Credits - Planetary Society

Wnętrze LightSail-1 (obraz testowy z 1 czerwca) / Credits – Planetary Society

Pierwszego czerwca satelicie udało się przesłać testowe obrazy, pokazujące wnętrze LightSail-1. Wówczas planowano rozłożenie żagla na 3 czerwca. Niestety, znów wystąpiły kłopoty z łącznością, które się udało rozwiązać dopiero 6 czerwca. Dzień później, 7 czerwca o 21:47 CEST, rozpoczęło się rozkładanie żagla. Operacja zakończyła się sukcesem i rozpoczęła się faza naukowa misji LightSail-1.

Częściowo odebrane zdjęcie rozłożonego żagla LightSail-1. Zdjęcie z 8 czerwca 2015 / Credits - The Planetary Society

Częściowo odebrane zdjęcie rozłożonego żagla LightSail-1. Zdjęcie z 8 czerwca 2015 / Credits – The Planetary Society

Jeśli testy zostaną zakończone sukcesem, to w 2016 roku można się spodziewać startu jeszcze ambitniejszej misji. Na orbitę ok. 700 km zostanie wysłany LightSail-2 umieszczony w środku większego satelity, Prox-1. Po rozłączeniu się satelitów Prox-1 uwieczni na zdjęciach moment otwarcia żagla słonecznego, a następnie automatycznie bliży się do LightSail-2 by nawiązać z nim bezpośrednią łączność. Satelity mają zostać wyniesione na orbitę na rakiecie Falcon Heavy firmy SpaceX.

LightSail-1 / Credits – The Planetary Society

Misja LightSail-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Planetary)

Comments are closed.