Progress M-25M przycumował do ISS

0

29 października rosyjski statek zaopatrzeniowy Progress przycumował do modułu Pirs Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po raz pierwszy pojazd został wystrzelony rakietą Sojuz-2.1a.

Start Progressa nastąpił o 8:09 (CET) z kosmodromu Bajkonur. Po raz pierwszy do tego celu użyto rakiety Sojuz-2.1a, wycofując stosowane wcześniej Sojuzy-U. Nowy nosiciel umożliwia zwiększenie ładunku dostarczanego w Progressach na stację. Teoretycznie, rakieta Sojuz-2.1a może wynieść na orbitę ISS o 400 kilogramów więcej od Sojuza-U, jednak można wykorzystać tylko część tej kwoty bez przeprojektowywania statku zaopatrzeniowego.

Na pokładzie znajduje się łącznie 2850 kg ładunku (wg Nasaspaceflight) lub 2350 kg (wg Rosyjskiej Kontroli Lotu za Russianspaceweb). Progress dostarczył wodę, powietrze, zaopatrzenie dla załogi oraz paliwo do stacji kosmicznej.

Cumowanie nastąpiło w sześć godzin od startu podczas piątego okrążenia Ziemi. Pięćdziesiąty siódmy Progress w historii programu ISS przycumował do modułu Pirs o 14:08 (CET).

Jego lot nastąpił kilka godzin po katastrofie rakiety Antares-130, która miała wynieść na orbitę pojazd zaopatrzeniowy Cygnus. Następna logistyczna misja do ISS powinna nastąpić na początku grudnia. Lot kapsuły Dragon (CRS-5) w tej chwili zaplanowany na piątego grudnia, ale w obecnej sytuacji termin może się jeszcze zmienić.

Comments are closed.