Inmarsat poleci Falconem

0

Inmarsat wybrał rakiety Falcon i Falcon Heavy do wyniesienia swoich satelitów.

Brytyjska firma Inmarsat, jeden z wiodących operatorów mobilnych usług satelitarnych, ogłosiła 2 lipca, że wybrała SpaceX jako operatora rakiet mających wynieść dla niego satelitę pasma S i co najmniej dwa kolejne statki konstelacji Inmarsat. Porozumienie wskazuje Falcona Heavy jako rakietę nośną, ale pozwala też na użycie, w razie konieczności, Falcona 9.

Rupert Pearce, dyrektor wykonawczy Inmarsatu, powiedział: „Wierzymy, że SpaceX zademonstrował niesamowicie skuteczny postęp w możliwościach wynoszenia, i że jest teraz operatorem w pełni gotowym do wspierania misji na orbitę geostacjonarną. […] . W kontekście ograniczeń wydajności rynku wynoszenia satelitów, Imarsat uważa, że zabezpieczenie opcjonalności już dzisiaj jest ważnym elementem dbania o przyszłe ryzyka związane z wynoszeniem ładunków”.

Wspominany satelita pasma S, to zamówiony na początku czerwca wspólny z Arabsatem satelita geostacjonarny. Zamówiony u Thalesa Alenii Space satelita EuropaSat/HellasSat-3 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 39°E, należącej do greckiego operatora HellasSat, spółki zależnej od Arabsata. Satelita ma zostać wyniesiony w 2016 roku.

(PA)

Comments are closed.