Arabsat i Inmarsat zamówiły wspólnego satelitę

0

Thales Alenia Space zbuduje wspólnego satelitę dla operatorów Arabsat i Inmarsat.

Operatorzy Inmarsat (Wielka Brytania) i Arabsat (Arabia Saudyjska) poinformowali 5 czerwca, że zamówili wspólnego satelitę w Thales Alenia Space. Satelita będzie wyposażony w transpondery pasma Ku na potrzeby dystrybucji sygnałów telewizyjnych przez Arabsata i transpondery pasma S na potrzeby telekomunikacji mobilnej Inmarsata.

Zamówiony EuropaSat/HellasSat-3 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 39°E, należącej do greckiego operatora HellasSat, spółki zależnej od Arabsata. Satelita ma zostać wyniesiony w 2016 roku. Za wybór rakiety nośnej będzie odpowiedzialny Inmarsat. Jak informuje serwis SpaceNews, nieoficjalnie mówi się o wyborze rakiety Falcon 9 Heavy firmy SpaceX.

Dla Inmarsatu satelita będzie początkowym etapem budowy całej infrastruktury potrzebnej do uruchomienia łączności mobilnej w paśmie S w Europie (MSS – mobile satellite services – mobilne usługi satelitarne). Firma otrzymała na nią licencję od Komisji Europejskiej pięć lat temu. Sukces podobnej usługi w USA skłonił ją do podjęcia inwestycji. Satelita będzie kosztował firmę około 200 mln. USD. Według dyrektora wykonawczego Inmarsat, Ruperta Pearce’a, współpraca z Arabsatem pozwoliła obniżyć ten koszt o połowę. Budowa około 300 wież łącznościowych na terenie 28 krajów Unii Europejskiej będzie kosztowała około 250 mln. USD w ciągu 6 lat. Co więcej, Inmarsat czeka jeszcze uzyskanie pozwoleń na świadczenie takich usług w każdym kraju członkowskim Unii. Nie wiadomo czy przyjmą one spójny model licencjonowania. Niemal na pewno licencje będą płatne.

Głównym rynkiem docelowym nowej usługi mobilnej operatora będą samoloty pasażerskie. Jednym z pierwszych klientów firmy może być British Airways. Według Pearce’a rynek europejski może być nawet większy niż amerykański. W USA rywalizację z pionierskim Gogo Inc. zapowiedział już AT&T i Honeywell.

Konkurentem Inmarsatu w Europie będzie amerykański EchoStar. Wszedł on w posiadanie licencji na usługi pasma S w Europie poprzez wykupienie irlandzkiej firmy Solaris Mobile, niegdyś joint-venture operatorów SES i Eutelsat. Tym ostatnim nie udało się porozumieć z operatorami naziemnymi i w styczniu 2014 sprzedali spółkę Amerykanom.

O planach EchoStara wiadomo jedynie tyle, że na potrzeby nowej usługi przeznaczy satelitę TerreStar-2, odkupionego od TerreStar Networks, który ogłosił bankructwo. Prawie 7-tonowy satelita ma trafić na orbitę za pomocą rakiety Proton na przełomie lat 2015/2016.

Arabska część satelity, HellasSat-3, będzie korzystała z 44 transponderów pasma Ku i jeden pasma Ka.

Satelita będzie zbudowany z wykorzystaniem platformy Spacebus 4000C4 i będzie miał masę około 5900 kg.

(TAS, SN)

Comments are closed.