Kosmonauta 4.0

3

Uruchomiliśmy nową wersję serwisu Kosmonauta.net. Jest to już czwarta odsłona na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Wersja „3.0” strony Kosmonauta.net funkcjonowała od października 2012 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło w trendach rozwoju stron internetowych, jak i w odczytujących je urządzeniach. Brak wielu z tych elementów w wersji „3.0” był coraz bardziej widoczny.

Nad nową wersją serwisu pracowaliśmy od końca zeszłego roku. W wersji „4.0” postanowiliśmy całkowicie zmienić układ strony i system zarządzania treścią. Teraz powinny zniknąć błędy, które pojawiały się w ostatnim czasie. Po raz pierwszy serwis jest również w pełni przystosowany do czytania na coraz bardziej popularnych urządzeniach mobilnych.

Ostatnio otrzymaliśmy kilka maili z takim samym pytaniem: jaki był początek serwisu Kosmonauta.net? Wszystko zaczęło się 26 grudnia 2008 roku, kiedy Krzysztof Kanawka wysłał do kilku osób maila zatytułowanego: Propozycja – wspólny portal astronautyczny

Poniżej jego fragmenty:

Szanowni astromaniacy!

Piszę do Was maila, po pewnych konsultacjach z kol. Maquisem. Jak pewnie wiecie, nasz dział na forum A4U jest dość prężny – w zasadzie każdego dnia mamy do czynienia z jednym-dwoma naprawdę dobrymi postami. Wiele naprawdę dobrych osób się wypowiada, zadaje pytania, prezentuje swój pogląd widzenia – a niektórzy piszą wspaniałe i niepowtarzalne opracowania.

Z drugiej strony wciąż to forum nie jest czytane przez wiele osób – a chyba chcielibyśmy, gdyby więcej informacji docierało do zainteresowanych?

Może więc na podstawie tych postów zrobić własny serwis o tematyce astronautycznej, który stale byłby uaktualniany? Jak wiecie, mamy bardzo mało takich serwisów – a powinno ich być znacznie więcej! Taki serwis byłby jedyny w swoim rodzaju – a poziom informacji byłby naprawdę wysoki.

Wpadłem więc na pomysł jak to zrobić szybko, wygodnie i jeszcze w sposób taki, że również kierowałby zainteresowanie do naszego forum. Eksperymentowałem ostatnio nieco z Joomlą i założyłem testowy serwis http://schabowy.ugu.pl/ Sądzę, że w oparciu o Joomlę i własną grafikę (tutaj Maquis się wywiąże), możemy stworzyć atrakcyjny serwis o dużej ilości aktualnych informacji ze świata astronautyki. Co więcej, informacje byłyby w kategoriach i zawierałyby tagi – słowem pełen wypas.

Tak ze Schabowego powstał Kosmonauta.net 😉
Serwis w pierwszej odsłonie ruszył w styczniu 2009 roku. W tym czasie napisaliśmy dla Was ponad 6000 artykułów, które wielokrotnie trafiały na strony m.in. Wykopu, Gazety.pl oraz Interii. Miesięcznie mamy około 50 tysięcy unikatowych wejść na miesiąc. Mamy nadzieję, że z bardziej przejrzystą stroną ilość czytelników Kosmonauty wzrośnie.

W nowym serwisie zmieniliśmy układ kategorii. Mamy nadzieje, że przypadnie Wam do gustu.  Mogą się jeszcze pojawiać drobne błędy, ale z Waszą pomocą uda nam się je szybko zlokalizować i naprawić (prosimy o ich zgłaszanie na adres kontakt @ kosmonauta.net – usuń z adresu spacje). Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami już od ponad 5 lat.

Wraz z wersją „4.0” wprowadziliśmy również nowe logo Kosmonauta.net, które stworzyła firma INTERMARUM (znana z gry „Race To Mars”). Wcześniejsze zostało stworzone dosłownie „w ostatniej chwili” w styczniu 2009 roku i według niektórych zbyt mocno nawiązywało do programu Constellation. Obecne logo mocniej podkreśla nasze obecne zainteresowania, w których chcemy się specjalizować – m.in. poprzez organizację konkursu Galileo Masters.

Nasz zespół jest stale otwarty na nowe osoby. Strona Kosmonauta.net to dziś jedynie około 30% naszej działalności. Jest to jednak świetny „punkt startowy” do bardziej zaawansowanych inicjatyw i projektów. Jeśli jesteś więc zainteresowany dołączeniem do naszego zespołu – wyślij nam wiadomość na adres kontakt @ kosmonauta.net – usuń z adresu spacje).

3 komentarze

    • Hubert Bartkowiak on

      Dziękujemy za miłe słowa!
      Galeria we wskazanym artykule została zmieniona. Otwiera się podgląd umożliwiający przechodzenie między zdjęciami i powiększanie ich.

  1. Cieszy mnie nieustający rozwój serwisu. Regularnie was czytuję od 2010 roku i uważam, że w Polsce potrzebny jest “koń napędowy” jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną. Tym bardziej, że wreszcie powinniśmy się doczekać rodzimej agencji kosmicznej. Także trzymam kciuki za dalszy rozwój i sukcesy!