Start rakiety Ariane 5 z ASTRA 5B i Amazonas 4A

0

Wczoraj miał miejsce udany start największej europejskiej rakiety – Ariane 5, która wyniosła na orbitę transferową do geostacjonarnej dwa satelity – ASTRA 5B oraz Amazonas 4A.

Najmocniejsza rakieta w rodzinie firmy Arianespace wystartowała wczoraj o godzinie 23:04 CET z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej – Kourou. Na orbitę transferową do geostacjonarnej wyniesiony został ładunek o łącznej masie 9580 kilogramów.

Satelita ASTRA 5B został uwolniony w 27. minucie misji, natomiast Amazonas 4A około siedem minut później. Był to drugi lot rakiety Ariane 5 w 2014 roku i 73. w historii jej lotów. 59 ostatnich startów tej rakiety zakończyło się sukcesem.

ASTRA 5B dla firmy SES został zbudowany przez Airbus Defence and Space na platformie Eurostar 3000 L i posiadał masę startową 5755 kilogramów. Na wyposażeniu satelity znajduje się 40 transponderów na pasmo Ku oraz 6 transponderów na pasmo Ka. ASTRA 5B zostanie umieszczony nad 31,5 stopniem wschodniej długości geograficznej, gdzie zastąpi starszego satelitę ASTRA 1G, zapewniając usługi telewizyjne DTH (Direct-To-Home) dla odbiorców m.in. we wschodniej Europie i Rosji. Do tego satelity podczepiony został ładunek z systemem nadawania sygnału na paśmie L na potrzeby usług EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) należący do Komisji Europejskiej. Dzięki systemowi EGNOS poprawiany jest odbiór sygnałów GPS na terenie Europy (szczególnie dla odbiorców w sektorze lotniczym, rolniczym i transporcie lądowym).

Satelita Amazonas 4A jest ósmą jednostką, jaka została wyniesiona przez firmę Arianespace dla hiszpańskiej firmy HISPASAT. Satelita zbudowany został przez firmę Orbital Sciences Corporation na platformie GEOStar-2.4. Posiadał masę startową około 3000 kilogramów, a na jego wyposażeniu znalazły się 24 transpondery na pasmo Ku. Amazonas 4A przez przynajmniej 15 lat zapewniać będzie z 61. stopnia długości geograficznej zachodniej usługi telekomunikacyjne dla terenu całej Ameryki Południowej. Jego wykorzystanie planuje się zwłaszcza podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii.

(Arianespace)

{module[346]}

Comments are closed.