Nowa polityka kosmiczna Kanady

0

Rząd Kanady opublikował w piątek nowy dokument określający politykę kosmiczną tego kraju.

W piątek 7 lutego kanadyjski minister przemysłu, James Moore, prezes Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej CSA, generał rezerwy Walter Natynczyk, przedstawili nowe ramy polityki kosmicznej kraju.

Dokument, podobnie jak polityka amerykańska w tym zakresie, określa przestrzeń kosmiczną jako obszar “coraz większej rywalizacji, konkurencji i coraz bardziej zatłoczony”. Pięcioma filarami polityki mają być:

  • “Po pierwsze interes narodowy” – kanadyjska aktywność w przestrzeni kosmicznej ma być ukierunkowana poprzez niezależność, bezpieczeństwo i dobrobyt
  • “Sektor prywatny na czele działań w przestrzeni kosmicznej” – rząd Kanady ma się skupiać na wspomaganiu rodzimego przemysłu kosmicznego i wykorzystywać sektor prywatny tam, gdzie posiada on większe możliwości, wiedzę i umiejętności i gdzie może być bardziej wydajny i efektywny
  • “Postęp przez partnerstwo” – Kanada chce współpracować, również na arenie międzynarodowej, jednocześnie chroniąc swoje technologie i dane przed kradzieżą i wykorzystaniu ich we wrogich jej działaniach
  • “Doskonałość w kluczowych technologiach” – wśród nich wymienia się telekomunikację, teledetekcję i robotykę. Rząd ma monitorować postęp tych technologii i powstające nisze w ich zastosowaniach
  • “Inspirować Kanadyjczyków” – przestrzeń kosmiczna jest uznawana za bardzo skuteczny środek motywujący młodych Kanadyjczyków do podążania za karierą w dziedzinach określanych jako STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka)

Czterema polami działań strategicznych mają być: komercjalizacja, badania i rozwój, eksploracja przestrzeni kosmicznej oraz zarządzanie. Na tym ostatnim polu twórcy dokumentu wzywają do utworzenia Canadian Space Advisory Council, kanadyjskiej rady doradczej ds. przestrzeni kosmicznej, której przewodniczącym miałby być prezes CSA.

Kanada chce pozostać w czołówce światowych badań przestrzeni kosmicznej i zastosowań technologii kosmicznych, i przedstawiona polityka ma pozwolić na osiągnięcie tego celu. Obecnie przemysł kosmicznych zapewnia w Kanadzie około 8 000 wysokowyspecjalizowanych miejsc pracy. Dodaje rocznie do krajowej gospodarki około 3,4 miliarda USD.

Kanadyjska Agencja Kosmiczna dysponuje rocznym budżetem około 500 mln USD. Jej najbardziej znane osiągnięcia to udział w amerykańskim programie lotów wahadłowców i w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie kanadyjski wkład stanowią ramiona robotyczne Canadarm i Canadarm2. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej znalazło się 9 Kanadyjczyków. Do najbardziej znanych satelitów kanadyjskich należą te z serii Radarsat i Anik.

Dokument dostępny jest on-line w formie pliku PDF.

(SPO)

{module [346]}

Comments are closed.