ASTRA 2E już działa

0

SES S.A. informuje, że 1 lutego do służby wszedł satelita ASTRA 2E, pracujący z pozycji 28,2°/28,5°E.

Od 1 lutego 2014 satelita ASTRA 2E firmy SES S.A. już oficjalnie świadczy komercyjne usługi telekomunikacyjne. Statek został wyniesiony na orbitę rakietą Proton z kosmodromu Bajkonur 30 września 2013 roku.

Wielomiesięczne testy pokazały, że satelita jest w pełni sprawny, a parametry jego pracy spełniają parametry nominalne. Satelita zajął już swoje miejsce na orbicie geostacjonarnej, gdzie jest kolokowany z “pobratymcami”, satelitami: ASTRA 2A, ASTRA2F i ASTRA 1N, na pozycjach 28,2°/28,5°E.

Jako pierwsze transmitowane będą przez niego kanały takich producentów telewizyjnych jak BSkyB, Channel4, ITV i BBC, które będą dystrybuowane na terenie Wysp Brytyjskich.

Satelita telekomunikacyjny Astra 2E został zbudowany przez europejską firmę EADS Astrium (obecnie Airbus Defence & Space) dla operatora SES. Ten satelita został zbudowany w oparciu o platformę Eurostar E3000, jest wyposażony w 60 transponderów pasma Ku i ma masę 6020 kg. Czas misji Astra 2E został przewidziany na 15 lat. Satelita zostanie docelowo umieszczony na orbicie GEO, w punkcie 28,2 stopni szerokości wschodniej.

(SES)

Comments are closed.