Zmarł Dale Gardner

0

W wieku 65 lat zmarł Dale Gardner, były astronauta NASA. Brał udział w dwóch lotach wahadłowców na początku lat osiemdziesiątych.

Zanim został wybrany do korpusu astronautów pracował jako pilot wojskowy w amerykańskiej marynarce wojennej. Trening w NASA rozpoczął w 1978 roku. Na orbitę trafił pięć lat później, podczas lotu STS-8. Głównym celem misji Challengera było wyniesienie indyjskiego satelity INSAT-1B. Astronauci trenowali również pracę z ramieniem wahadłowca przenosząc ważącą niemal 4 tony strukturę Payload Flight Test Article.

Podczas drugiego lotu, STS-51-A, Gardner wykonał dwa spacery kosmiczne. Discovery wyniósł na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne, Anik D2 oraz Syncom IV-1. Celem misji było także przechwycenie dwóch satelitów, Palapa B2 oraz Westar 6, które umieszczone zostały na niewłaściwej orbicie. To właśnie podczas tej misji wykonano jedno z bardziej znanych zdjęć programu wahadłowców, Dale Gardnera trzymającego tablicę z napisem “For Sale”.

Szanse na trzeci lot astronauty przekreśliła katastrofa Challengera. Gardner był wybrany do misji STS-62-A, pierwszej misji wahadłowca z kosmodromu Vandenberg. Później nie zrealizowano już żadnego lotu załogowego z Zachodniego Wybrzeża.

W połowie 1986 roku opuścił szeregi NASA i wrócił do US NAVY. Od lat dziewięćdziesiątych pracował w przedsiębiorstwie TRW Inc.

Najsłynniejsze zdjęcie Dale Garnera / Credits: NASA

Comments are closed.