Zmarł Walery Kubasow

0

W wieku 79 lat zmarł Walery Kubasow, uczestnik m.in. misji Apollo-Sojuz.

Kubasow został wybrany do korpusu kosmonautów w 1966 roku. Brał udział w trzech misjach kosmicznych: Sojuz 6, Sojuz 19 i Sojuz 36. Na orbicie przebywał 18 dni.

W 1969 roku, już po lądowaniu Amerykanów na Księżycu, Związek Radziecki równocześnie przeprowadził trzy misje załogowe: Sojuz 6, 7 oraz 8. Walery Kubasow oraz Gieorgij Szonin mieli na zdjęciach uchwycić cumowanie Sojuzów 7 i 8. Z powodu usterki technicznej nie doszło jednak do połączenia statków. Cumowanie Sojuzów było istotnym elementem przygotowań do radzieckiej misji księżycowej; Sojuz miał przycumować do lądownika ŁK (Łunnyj Korabl) a jeden kosmonauta miał przejść na pokład w ramach spaceru kosmicznego.

Rok później Kubasow miał szczęście w nieszczęściu. Wraz z Aleksiejem Leonowem oraz Piotrem Kołodinem trenował do pierwszego lotu na stację Saljut. Załoga Sojuza 11 została jednak uziemiona cztery dni przed startem, gdy u Kubasowa wykryto podejrzenie gruźlicy. Na pokład stacji udali się dublerzy, Gieorgij Dobrowolski, Władisław Wołkow i Wiktor Pacajew. Po 23 dniach lotu zginęli tragicznie w wyniku dekompresji lądownika podczas powrotu.

Najsłynniejszy lot kosmonauty, Apollo-Sojuz odbył się w 1975 roku. W ramach ocieplenia stosunków między Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi udało się przeprowadzić wspólny lot orbitalny obu supermocarstw. W skład załóg weszli: Aleksiej Leonow i Walery Kubasow oraz Thomas Stafford, Vance Brand i Donald Slayton.

Ostatni raz na orbitę poleciał w 1980 roku. Misję Sojuza 36 do stacji Saljut 6 zrealizowano w ramach programu Interkosmos. Wraz z Kubasowem stację odwiedził też Bertalan Farkas, pierwszy węgierski kosmonauta.

Również polski akcent pojawił się w życiorysie kosmonauty. Wraz z Zenonem Jankowskim trenował do misji Sojuz 30, ostatecznie do lotu wybrano jednak Piotra Klimiuka i Mirosława Hermaszewskiego. Po odejściu z korpusu w 1993, Kubasow pełnił funkcję wice-dyrektora przedsiębiorstwa RKA Energia.

 }

Comments are closed.