Budżet i plany ESA na 2014 rok

0

Początek stycznia to tradycyjny czas na ogłoszenie budżetu i planów działalności Europejskiej Agencji Kosmicznej na nadchodzący rok.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to wspólna europejska organizacja, która rozwija zaawansowane technologie i przeprowadza misje kosmiczne. Obecnie ESA liczy sobie 20 członków – ostatnio (19 listopada 2012) dołączyła do niej Polska.

Budżet ESA od lat oscyluje wokół wartości ponad 4 miliardów EUR. W 2013 roku budżet ESA wyniósł prawie 4,3 miliarda EUR, z czego wpływ z Unii Europejskiej (UE) wyniósł 911 milionów EUR.

W 2014 roku wpływ z UE dla ESA będzie niższy (około 683 miliony EUR), co oznacza spadek całkowitego dostępnego budżetu do 4,1 miliarda EUR.  Z kolei wpływy z państw członkowskich ESA mają pozostać na tym samym poziomie co rok temu, co jest zgodne z wytycznymi z ostatniej Rady Ministerialnej.

Ogólnie ten rok zapowiada się bardzo ciekawie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Już 20 stycznia dojdzie do wybudzenia sondy Rosetta z „elektronicznego snu”. W maju Rosetta wejdzie na orbitę wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, a w listopadzie na powierzchni tego obiektu powinien znaleźć się lądownik Philae. Będzie to pierwsze miękkie lądowanie na komecie. Powinno także dojść do wystrzelenia pierwszych operacyjnych satelitów konstelacji Galileo oraz GMES Copernicus.

W maju tego roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleci Niemiec Alexander Gerst. Będzie to pierwszy lot tego europejskiego astronauty.  Miesiąc później wystartuje ostatni europejski bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy ATV.  Ten egzemplarz ATV został nazwany  Georges Lemaitre. W listopadzie w kierunku ISS poleci Włoszka Samantha Cristoforetti, dla której będzie to także pierwsza wyprawa w przestrzeń kosmiczną.

Europejska Agencja Kosmiczna także współpracuje z NASA przy budowie modułu serwisowego do kapsuły MPCV Orion. W tym roku powinniśmy się spodziewać początku prac nad poszczególnymi komponentami modułu serwisowego.

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.