NASA rozmawia ze SpaceX o wynajęciu LC-39A

0

NASA rozpoczęła rozmowy z firmą SpaceX dotyczące wynajęcia stanowiska startowego LC39A.

NASA wybrała firmę Space Exploration Technologies Corporation do wstępnych rozmów na temat możliwości wynajęcia historycznego stanowiska startowego LC39A na terenie Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy’ego (KSC).

Wynajęcie LC39A prywatnym firmom ma zapewnić jego dalsze działanie i wspieranie amerykańskiego programu kosmicznego. Taki ruch jest częścią planu NASA mającego przekształcić KSC w port kosmiczny XXI wieku, obsługujący zarówno starty państwowe jak i prywatne. 

Wybór NASA został umożliwiony czwartkową decyzją rządowej agencji kontrolnej GAO (Government Accountability Office) o odrzuceniu protestu firmy Blue Origin z 13 września. Blue Origin wniósł obiekcję co do procesu wyłaniania firmy mającej zająć LC39A, zarzucając że treść wezwania z 23 maja faworyzowała jedną ze stron.

NASA może teraz swobodnie rozpocząć rozmowy ze SpaceX o warunkach wynajmu stanowiska startowego. LC39, na które składają się platformy startowe A i B, to jedno z najbardziej zasłużonych miejsc dla amerykańskiego programu kosmicznego. Startowały z niego misje Apollo, w tym pierwsza załogowa misja księżycowa Apollo 11, Skylab i 135 misji wahadłowców.

(NASA)

Comments are closed.