Awaria na ISS opóźnia wyniesienie Cygnusa

0

Kierownictwo NASA podjęło w trakcie weekendu decyzję o opóźnieniu startu statku kosmicznego Cygnus co najmniej o jeden dzień.

W minioną sobotę kierownictwo NASA podjęło decyzję o opóźnieniu startu statku Cygnus, firmy Orbital Sciences, o co najmniej jeden dzień. Wszystko wskazuje bowiem na to, że będą musiały zostać przeprowadzone przez astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przynajmniej dwa wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Ich celem będzie naprawa uszkodzonej pętli chłodzenia, która nie działa od 11 grudnia, zmuszając załogę do wyłączenia niektórych urządzeń stacji ISS (m.in. przerwano wykonywanie eksperymentów naukowych).

W zeszłym tygodniu wydawało się jeszcze, że usterka okaże się mieć naturę programistyczną, ale przeprowadzone liczne testy pokazują, że zawór obwodu chłodzenia doznał usterki sprzętowej. Inżynierowie nadal szukają metody rozwiązania problemu bez fizycznej ingerencji, ale astronauci na wszelki wypadek już szykują skafandry i osprzęt potrzebny do co najmniej dwóch wyjść w przestrzeń kosmiczną. Naprawa miałaby polegać najpewniej na wymianie pompy.

Już następnego dnia po stwierdzeniu usterki technicy próbowali resetować ustawienia zaworu i całej pętli chłodzenia, jednak zawór na powrót zachowywał się w sposób nieprawidłowy. Próbowano też przepuszczać chłodziwo (amoniak) przez inne zawory, pozostawiając uszkodzony zawór w nieużyciu. Wyniki tych prób są jeszcze analizowane, podobnie jak inne metody utrzymania prawidłowej temperatury amoniaku przy niedziałającym zaworze regulacji przepływu. Nieoficjalnie mówi się jednak, że wyjścia w przestrzeń kosmiczną będą niezbędne.

Już w piątek astronauta Rick Mastracchio miał powiedzieć, że “to poważny problem, który jak widać trzeba będzie naprawić”, dodaje jednak, że “mamy mnóstwo części zamiennych na pokładzie i w kółko trenujemy takie sytuacje; wszystkie przewidziane procedury są gotowe, aby je wykorzystać w celu rozwiązania tego problemu”.

Na pokładzie ISS znajduje się obecnie dwóch astronautów, którzy przeszli szkolenie z wymiany modułu pompy, Richard Mastracchio i Mike Hopkins. Na zewnątrz Stacji przechowywane są trzy zapasowe moduły pomp. Będzie można też wykorzystać doświadczenie zebrane podczas wymiany identycznej pompy w 2010 roku (to właśnia tamta pompa zostanie teraz wymieniona). Operację tę 3 lata temu także przeprowadzał Mastracchio. W 2010 roku największe problemy sprawiły astronautom rurociągi amoniaku, przez co wymagane były trzy wyjścia w przestrzeń kosmiczną.

Obwód chłodzenia A pozostaje wyłączony i moduły “Harmony”, “Columbus” (ESA) i “Kibo” (JAXA) są częściowo wyłączone, aby zminimalizować ilość wytwarzanego ciepła przez pokładową elektronikę. Chłodzenie tej części stacji odbywa się za pomocą drugiego obwodu, B, jednak nie obejmuje on wszystkich urządzeń tych trzech modułów.

Start Cygnusa zaplanowany był na 19 grudnia. Spacery kosmiczne wstępnie zaplanowano jednak na 19 i 21 grudnia. Rezerwowy termin trzeciego wyjścia w przestrzeń ustalono na 23 grudnia. Jeśli faktycznie dojdzie do spacerów kosmicznych, to start komercyjnego statku może zostać odłożony nawet do połowy stycznia następnego roku.

Na tę chwilę firma Orbital Sciences planuje jednak wytoczyć rakietę nośną Antares ze statkiem Cygnus jeden dzień później (20 grudnia). Statek ma przycumować do ISS w dniu 22 grudnia. Cumowanie ma odbyć się do węzła cumowniczego modułu “Harmony” – jednego z dotkniętych tą awarią. Dlatego też lot Cygnusa jest ściśle powiązany z sytuacją na ISS.

Jeśli dojdzie do operacji EVA, serwis Kosmonauta.net będzie je relacjonował na żywo.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.