GSAT-15 i 16 polecą na Ariane

0

Arianespace ogłosiła podpisanie kontraktu na wyniesienie indyjskich satelitów GSAT-15 i 16.

Indian Space Research Organisation (ISRO), czyli indyjska agencja kosmiczna, wybrała firmę Arianespace do wyniesienia satelitów telekomunikacyjnych GSAT-15 i 16. Satelity zostaną wyniesione rakietą Ariane 5 z Gujany Francuskiej.

Oba GSAT-y są satelitami zaprojektowanymi, zmontowanymi i zintegrowanymi przez ISRO. Każdy ma masę ponad 3 ton. Będą zapewniały łączność, przekazy TV, usługi VSAT w pasmach C i Ku.

Prezes i dyrektor wykonawczy Arianespace, Stephane Israel, nie omieszkał wspomnieć, że dzięki temu kontraktowi Arianespace może się pochwalić “zgarnięciem” w tym roku wszystkich umów na wyniesienie komercyjnych satelitów na orbitę geosynchroniczną w kategorii 3 ton.

GSAT-15 zostanie wyniesiony w 2014 roku. Będzie posiadał 24 transpondery pasma Ku i 2 nadajniki GAGAN (wspomagania GNSS). Ma zająć pozycję orbitalną 93,5°E i pracować przez co najmniej 12 lat.

Rok wyniesienia GSAT-16 nie jest jeszcze potwierdzony. Statek będzie przenosił 36 transponderów pasma C i 12 pasma Ku. Zostanie kolokowany na pozycji 55°E wraz z satelitą GSAT-8. Jego czas pracy również ma wynieść co najmniej 12 lat.

Zobacz też:

(ISRO)

Comments are closed.