Udany start rakiety Sojuz-U z Progressem M-21M

0

Rosjanie przeprowadzili 25 listopada o godzinie 21:53 CET udany start rakiety Sojuz-U, która wyniosła na orbitę statek Progress M-21M. Bezzałogowy transportowiec za 4 dni przycumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Wewnątrz statku transportowane jest blisko trzy tony różnych zapasów i ładunków – jedzenia, paliwa oraz racji żywnościowych dla Ekspedycji 38 na stacji ISS. Po udanym starcie Progress M-21M spędzi na orbicie 4 dni – znacznie więcej niż miało to miejsce w czasie ostatnich misji tych bezzałogowych statków. Spowodowane jest to powrotem do wcześniejszego trybu podejścia do stacji.

W czasie ostatnich misji statków Progress oraz załogowych Sojuz wykorzystywane były nowe trajektorie podejścia, które pozwalają na dotarcie do stacji ISS w przeciągu 6 godzin (około 4 orbit) od startu. Teraz następuje jednak powrót do dłuższego czasu lotu. Spowodowane jest to dostatecznym już przetestowaniem nowej trajektorii, której wykorzystanie jest szczególnie istotne w przypadku załogowych misji (dalej będą z niej korzystać), oszczędzając astronautom niewygodnej podróży. Pierwszą załogową misją, która wysłana została na ISS po „szybkiej trajektorii”, była Sojuz TMA-08M.

Przyspieszone dotarcie statków Progress do ISS jest istotne w przypadku dostarczania delikatnych próbek biologicznych, które muszą szybko znaleźć się w odpowiednim urządzeniu na stacji. W misji statku Progress M-21M, który wyniesiony został na orbitę 25 listopada 2013 roku, takie przyspieszone dotarcie nie było jednak wymagane.

Cumowanie wyniesionego dzisiaj statku do ISS odbędzie się dopiero za 4 dni z uwagi na testowanie zmodyfikowanego rosyjskiego systemu nadzoru procesu podejścia o nazwie KURS-NA. Nowy system, obejmujący m.in. antenę AO-753A (zastępującą anteny 2AO-VKA i AKR-VKA), jest lżejszy i bardziej wydajny od starszego KURS-A. Test będzie polegał na zbliżeniu się do ISS w najbliższą środę na odległość około 1,5 km i wykonaniu pomiarów związanych z działaniem systemu. Po zakończeniu, Progress dokona oblotu i odejścia od stacji na około dwa dni. Cumowanie w piątek nastąpi do tylnego węzła modułu Zwiezda.

Około 90 minut po starcie Sojuza-U z Progressem miał nastąpić jeszcze jeden start orbitalny – tym razem z terytorium USA. Oferowana przez firmę SpaceX rakieta Falcon 9 v 1.1 miała wynieść na orbitę geostacjonarną satelitę SES-8. Po kilkukrotnych wstrzymaniach odliczania wreszcie wyczerpało się okienko czasowe tego startu. Zadecydowano o odwołaniu startu. Nowa próba startu nastąpi 28/29 listopada, z okienkiem startowym pomiędzy 23:38 a 00:44 CET.

(NASA, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.