Niemcy szykują radar o rozdzielczości 25 cm

0

Astrium poinformowało, że opracowuje dla rządu Niemiec satelitę radarowej obserwacji Ziemi, mającego zapewnić zobrazowanie z rozdzielczością 25 centymetrów.

24 września Astrium, dokładnie Astrium Geo-Information Services, poinformowało, że opracowuje dla Niemiec nową generację satelitów radarowych mających pozwolić na uzyskanie zobrazowania o rozdzielczości 25 centymetrów.

Satelity, ochrzczone na razie TerraSAR-X Next Generation, miałyby zastąpić kompletowany właśnie system radarów orbitalnych tworzony przez satelity TerraSAR-X, TanDEM-X i hiszpański Paz, który zostanie wyniesiony w 2014 roku. Te trzy satelity dostarczają zobrazowanie o rozdzielczości 1 metra. Wzbogacenie o satelitę Paz pozwoli na rozmieszczenie satelitów co 120 stopni i na skrócenie czasu między przelotami dwóch kolejnych satelitów nad tym samym terenie.

Projekt drugiej generacji satelitów TerraSAR-X boryka się jednak z brakiem zainteresowania ze strony niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Astrium ma nadzieję, że przyjmie się model biznesowy oferowany przez przygotowywany nowy produkt World DEM, który ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Przedstawiciele Astrium wydają się być pewni swego w takich przypadkach, bo wcześniej, mimo braku wsparcia od rządu Francji, wydano prawie 400 mln na projekty SPOT-6 i SPOT-7. Liczy się także, że będzie możliwe wykorzystanie doświadczenia z projektu wojskowego zwiadu radarowego dla niemieckiego ministerstwa obrony, który realizowany jest pod egidą OHB AG.

Z prezentacji pokazanej przez Thomasa Schrage (Astrium) na 64. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, wynika że TerraSAR-X NG mógłby zostać wyniesiony już w 2018 roku.

Wszystkich ciekawią aspekty prawne sprzedaży tak dokładnego zobrazowania powierzchni Ziemi. W większości krajów, na przykład w USA czy Polsce, nie można dowolnie rozprowadzać zdjęć o rozdzielczości lepszej niż 50 centymetrów. Różnicę w zobrazowaniu w obu rozdzielczościach pokazano we wspomnianej prezentacji, i trzeba przyznać, że jest ona “drastyczna”. Schrage sugerował, że rząd Niemiec przystał w sposób ogólny na możliwość kontrolowanego handlu takimi danymi. Informacje te są jednak sprzeczne z doniesieniami innego przedstawiciela niemieckiego przemysłu, który mówi, że decyzji takiej jeszcze nie podjęto.

Firmę czeka jeszcze jedno wyzwanie. Pasma X, tj. 1,2 GHz, w którym ma pracować radar, nie można jak na razie używać w tym celu. Regulują to postanowienia Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej ITU, która to pozwala na wykorzystywanie częstotliwości 1,2 GHz w transmisji bezprzewodowej. Rada ITU zbiera się planowo w 2015 roku i użytkowanie pasma 1,2 GHz do zobrazowania Ziemi ma być jednym z punktów spotkania.

Zobacz też:

(Astrium, SN)

Comments are closed.