Zasłonięcie jasnej gwiazdy przez planetoidę.
Dwunastego grudnia planetoida 319 Leona (częściowo) przesłoniła jedną z najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba – Betelguzę z gwiazdozbioru Oriona.Przesłonięcie światła gwiazdy przez planetoidę to dość rzadkie zjawisko. Na kilka sekund “cień” planetoidy przesłania gwiazdę. Pas takiego “zaćmienia” jest zwykle bardzo wąski i jednocześnie nie jest znany precyzyjnie, gdyż często nie są znane parametry fizyczne planetoidy. Niemniej jednak tego typu zjawiska przynoszą dużo pożytecznych informacji. Przykładowo, przesłonięcia gwiazd przez planetoidę 2014 MU69 na kilka lat przed przelotem sondy New Horizons obok tego obiektu wskazały, że obiekt jest podłużny.
Jeszcze rzadziej zdarzają się przesłonięcia jasnych gwiazd przez planetoidy. Taka rzadka sytuacja zdarzyła się 12 grudnia 2023 roku. Tego dnia (a raczej nocy!) tuż po godzinie 02:00 CET planetoida 319 Leona częściowo przesłoniła Betelguzę z gwiazdozbioru Oriona. Było to przesłonięcie częściowe, gdyż Betelguza – czerwony gigant – ma duże rozmiary nawet z ziemskiego nieba. Niemniej jednak udało się zaobserwować wyraźny spadek jasności Betelgezy na około 10-12 sekund w środku “pasa zaćmienia”.
Obserwacje tego przesłonięcia można było prowadzić m.in. z południowej Hiszpanii. Tam wybrał się zespół polskich astronomów amatorów, którym udało się zarejestrować zjawisko.
W przyszłości, stosunkowo niebawem Betelgeza zmieni się w supernową. W fazie maksimum jasność supernowej Betelgezy może sięgnąć nawet -12,5 magnitudo – wartość bliska jasności Księżyca w pełni.
(AL, SOPIZ)