Udany start rakiety Falcon 9 v1.1 z satelitą CASSIOPE

0

Kilka godzin temu doszło do pomyślnego startu mocno zmodyfikowanej rakiety Falcon 9 firmy Space Exploration Technologies. Na orbicie doszło do uwolnienia sześciu „pasażerów” tego lotu.

Dwudziestego dziewiątego września o godzinie 18:00 CEST, po opóźnieniach spowodowanych drobnymi problemami technicznymi i potrzebą dopracowania oprogramowania, doszło do startu rakiety Falcon 9 w wersji 1.1. Z tego samego stanowiska startowego w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii (SLC-4) w latach 1965-2005 startowały rakiety Atlas i Titan.

W dniu dzisiejszym zademonstrowanych zostało wiele nowych systemów i komponentów, które pozwolą na realizację ambitnego harmonogramu lotów firmy SpaceX. Falcon 9 w wersji 1.1 posiada przede wszystkim nowe silniki – Merlin 1D, których ciąg (przy starcie) jest około 50% wyższy od używanych w Falconie 9 silników Merlin 1C. Dzięki temu zmodyfikowana rakieta będzie w stanie wynieść ponad 13 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) – o około 3 tony więcej od Falcona 9. Ta dodatkowa nośność może mieć duże znaczenie m.in. w zaopatrzeniowych misjach kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz w przyszłych misjach załogowych.

{youtube}uFefasS6bhc{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający start rakiety Falcon 9 z satelitą CASSIOPE / Credits: youtube.com, SpaceVidsNet

Po dotarciu na orbitę doszło do uwolnienia sześciu ładunków, które wyniesione zostały pod osłoną aerodynamiczną rakiety. Głównym ładunkiem był kanadyjski CASSIOPE (CAscade, SmallSat and IOnospheric Polar Explorer) o masie 500 kg.

Pomimo osiągnięcia pierwszoplanowych celów tej misji, nie udało się wykonać pewnych drugoplanowych celów, takich jak odzyskanie pierwszego stopnia rakiety (problemy z drugim odpaleniem napędu) oraz restarcie silnika na górnym stopniu. Już zapowiedziano, że oba problemy zostaną wnikliwie przeanalizowano, a następnie wprowadzone zostaną niezbędne poprawki. Kolejny start rakiety Falcon 9 v 1.1 już za miesiąc.

Warto przy okazji przypomnieć, że w dniu dzisiejszym także innej prywatnej firmie udało się przeprowadzić pomyślnie krytyczną fazę misji – podejścia statku transportowego Cygnus firmy Orbital Sciences Corporation do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(SpaceX)

{module[346]}

Comments are closed.