Próba przyłączenia statku Cygnus do ISS

0

W dniu dzisiejszym podjęta zostanie druga próba demonstracji sprawności działania systemów napędowych i nawigacyjnych prywatnego, bezzałogowego statku Cygnus firmy Orbital Sciences Corp. Jeśli wszystko się powiedzie to około godziny 13:00 czasu polskiego dojdzie do przechwycenia tego statku.

Do startu prywatnej rakiety Antares ze statkiem kosmicznym Cygnus z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło 18 września. Następnie statek rozpoczął przemieszczanie się w kierunku stacji z celem wypełnienia wszystkich kroków w ramach demonstracji możliwości tego systemu transportowego.

Aktualizacja 1: statek Cygnus po zademonstrowaniu wszystkich dziesięciu przewidzianych kroków uzyskał pozwolenie na podejście na minimalną odległość do ISS. W tej lokalizacji statek dokładnie o godzinie 13:00 CEST przechwyciło ramię Space Station Remote Manipulator System (SSRMS), które sterowane było przez włoskiego astronautę Luca Parmitano oraz astronautkę agencję NASA Karen Nyberg.

Aktualizacja 2: Cygnus został o godzinie 14:44 CEST przyłączony do dolnego węzła modułu Harmony. Otwarcie włazów nastąpi po wykonaniu przez astronautów całego szeregu czynności przygotowawczych. Obecnie planuje się, że będzie to około godziny 11:55 CEST jutro, jednak czas ten może ulec zmianie.

Niestety doszło do pewnych zakłóceń związanych z przekazem danych nawigacyjnych pomiędzy statkiem Cygnus a stacją ISS. Trajektoria poruszania się statku Cygnus znana jest dzięki GPS, natomiast dzięki japońskiemu systemowi PROX do statku firmy Orbital wysyłana jest także informacja o aktualnej pozycji stacji ISS. Poprzez porównywanie tych informacji możliwe jest wykonywanie manewrów w bliskiej odległości do ISS.

Zakłócenia związane były z różnymi formatami danych GPS, jakie używane są przez Cygnusa i system PROX. Wystarczyło wprowadzenie jednej linii kodu do oprogramowania statku Cygnus, aby problem został zażegnany. Wymagało to jednak restartu komputera, więc operację przyłączenia statku odwołano. Następnie priorytet w podejściu do ISS miał statek załogowy Sojuz TMA-10M, stąd na drugą próbę przyłączenia Cygnusa trzeba było nieco dłużej poczekać.

Dzisiejsza próba podejścia do ISS wymagać będzie spełnienia szeregu różnych aktywności, których pomyślna demonstracja będzie warunkiem do uzyskania zgody na przyłączenie statku Cygnus do stacji. Czynności demonstracyjne dotyczyć dzisiaj będą przede wszystkim systemów lokalizacyjnych, m.in. działania systemu LIDAR, za pomocą którego ustalana jest odległość statku Cygnus od ISS. Ponadto zademonstrowana musi zostać możliwość wydawania przez astronautów za pomocą specjalnego panelu różnych poleceń do statku (np. wstrzymania podejścia czy polecenia odejścia).

(NASA, OSC)

{module[346]}

Comments are closed.