Pierwszy lot SLS opóźniony?

0

Okazuje się, że NASA może nie być w stanie doprowadzić do pierwszego lotu rakiety SLS pod koniec 2017 roku. Ma to związek z trudnościami finansowymi tej agencji kosmicznej.

Aktualnie najważniejsze programy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA to budowa nowej rakiety nośnej Space Launch System (SLS) oraz kapsuły MPCV Orion. Oba komponenty mają służyć w przyszłych misjach załogowych poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Mają to także być ważne elementy załogowej misji marsjańskiej, która powinna nastąpić nie wcześniej niż w latach 40. XXI wieku. Więcej na temat SLS można przeczytać w artykule o osiągniętym etapie PDR w rozwoju tej rakiety

Pierwszy lot rakiety SLS jest planowany na koniec 2017 roku. Ma to być lot bezzałogowy – na szczycie tej rakiety zostanie zainstalowana kapsuła MPCV Orion, lecz jeszcze bez załogi ludzkiej. Ta misja nosi oznaczenie EM-1 (Exploration Mission-1). Wcześniej, w 2014 roku, dojdzie do pierwszego kosmicznego testu kapsuły MPCV Orion. W tej wyprawie, oznaczonej jako EFT-1 (Exploration Flight Test-1), MPCV Orion zostanie wysłana na orbitę o wysokim apogeum, co pozwoli w pewnym stopniu symulować warunki powrotu kapsuły spoza okolic Ziemi. Misja EFT-1 będzie także bezzałogowa. 

Dotychczas wydawało się, że ten harmonogram lotów pozostanie niezaburzony i charakteryzować się będzie odpowiednią „rezerwą” czasową. Niestety, okazuje się, że misja EM-1 może zostać opóźniona o rok, a nawet dwa lata. Tę informację przekazała w piątek Lori Garver, kończąca swoją pracę w roli zastępcy administratora w agencji NASA. Powodem opóźnienia jest brak funduszy na dokończenie prac nad rakietą SLS oraz kapsułą MPCV Orion na czas.

Co ciekawe, firma Boeing, która buduje pierwszy stopień rakiety SLS, zdementowała tę informację. Według jednego z managerów tej firmy, prace nad pierwszym stopniem SLS przebiegają szybciej niż planowano – aktualnie harmonogram prac charakteryzuje się 5-miesięcznym wyprzedzeniem.

Jak jest w rzeczywistości? Prawdopodobnie poznamy odpowiedź na to pytanie w ciągu najbliższych miesięcy, gdy dojdzie do integracji sprzętu do misji EFT-1 i pojawią się dalsze informacje dotyczące budowy rakiety SLS.

Zobacz również:

{module [346]}

Comments are closed.