Drugi lot rakietowy SpaceShipTwo (05.09.2013)

0

Virgin Galactic przeprowadził drugi lot rakietowy pojazdu SpaceShipTwo. Silnik rakietowy został odpalony na 20 sekund.

Pojazd SpaceShipTwo (SS2) jest budowany i testowany od połowy poprzedniej dekady, jako „spadkobierca” dokonań pojazdu SpaceShipOne. W 2005 roku firma Virgin Galactic przewidywała pierwsze loty rakietowe już w 2007 roku. Tak się jednak nie stało – testy SS2 okazały się być znacznie bardziej czasochłonne niż to zakładano, stąd doszło do kilkuletniego opóźnienia. Dopiero w ostatnich kilkunastu miesiącach obserwowaliśmy większą intensywność testowych lotów ślizgowych, których zwieńczeniem były loty z 12 i 29 kwietnia 2013 roku. W trakcie tego pierwszego lotu przetestowano system wtłaczania utleniacza do komory silnika SS2, bez zapłonu. Po dwóch tygodniach wykonano pierwszy lot rakietowy. Praca silnika trwała 16 sekund.

Dopiero kilka miesięcy później SpaceShipTwo wykonał drugi lot rakietowy. 5 września statek osiągnął prędkość 1,4 macha i wzniósł się na wysokość 21 km. Tym razem praca silnika trwała 20 sekund.

{youtube}LeyPbDIUB7k{/youtube}

Nagranie z drugiego lotu rakietowego SpaceShipTwo / Credits: Virgin Galacitc

Szacuję się, iż pojazd przekroczy symboliczną Linię Karmana (100 km), oddzielającą atmosferę ziemską od przestrzeni kosmicznej jeszcze przed końcem bieżącego roku. Operacyjne loty pojazdu powinny rozpocząć się już w roku 2014.

(Virgin Galacic)

Comments are closed.