Kontrakt SpaceX na wyniesienie niemieckich satelitów

0

Kalifornijska firma Space Exploration Technologies (SpaceX) zawarła pierwszy kontrakt na swoje usługi z europejskim państwem. W ramach umowy za pomocą dwóch rakiet Falcon 9 v1.1 pod koniec tej dekady wyniesione zostaną trzy niemieckie satelity drugiej generacji służące rozpoznaniu.

 

Kontrakt ze SpaceX zawarty został w zaledwie miesiąc po tym jak Bundeswehra (Federalne Biuro Wyposażenia, Informatyki i Wsparcia Operacyjnego, BAAINBw) podpisała umowę o wartości ponad 1 mld dolarów (816 mln Euro) na budowę trzech satelitów, które wejdą w skład konstelacji SARah. Firma OHB System AG zbuduje dwa satelity wyposażone w radar syntetycznej apertury (SAR), podczas gdy Astrium GmbH skonstruuje w ramach umowy z OHB większego satelitę wyposażonego w anteny z szykiem fazowanym.

Rzeczone trzy satelity wejdą do służby pod koniec 2019 roku, zapewniając swoje usługi niemieckim siłom zbrojnym. Konstelacja ta zastąpi obecną flotę pięciu satelitów wywiadowczych z serii SAR-Lupe, które zaczną być wyłączane pod koniec 2017 roku. Satelity ze starszej konstelacji to zaprojektowane przez OHB System AG jednostki o masie 770 kg każda, operujące na orbitach o wysokości około 500 km.

Nowe satelity z serii SAR-ah zostaną zbudowane przed 2016 rokiem, natomiast wyniesione na orbity przez dwie rakiety Falcon 9 w 2018 i 2019 roku. Dwa lżejsze satelity z urządzeniami SAR wystrzelone zostaną jedną rakietą.

Obecna sytuacja wskazuje na coraz większe zaufanie jakim darzona jest kalifornijska firma ze względnie dość małą ilością przeprowadzonych startów. Potencjalnych klientów z pewnością przekonuje jednak fachowe podejście do sprzedaży usług w połączeniu z ceną za wystrzelenie ładunku. Firma zauważalnie także prowadzi prace rozwijające. Zmodyfikowana wersja rakiety Falcon 9 – wersja 1.1 z nowymi silnikami Merlin 1D oraz dłuższym pierwszym stopniem (oraz innymi, mniejszymi zmianami) – zostanie po raz pierwszy wystrzelona w przyszłym miesiącu. W czasie tego startu, przeprowadzonego po raz pierwszy z drugiej bazy firmy (Vandenberg w Kalifornii), wyniesiony zostanie na orbitę kanadyjski satelita CASSIOPE (CAScade, Smallsat and IOnospheric Polar Explorer).

(SpaceX, NSF)

{module[346]}

Comments are closed.