Wkrótce rozpoczną się loty atmosferyczne miniwahadłowca Dream Chaser

0

Na konferencji New Space, która zakończyła się wczoraj w Dolinie Krzemowej, pojawiły się nowe wiadomości na temat miniwahadłowca Dream Chaser.

Mark Sirangelo, Dyrektor Generalny Sierra Nevada Corporation (SNC), zapewnił iż testowe loty atmosferyczne Dream Chasera powinny odbyć się “lada chwila“. Nieoficjalnie na pilota typowany jest Steve Lindsey, były astronauta NASA, weteran 5 lotów wahadłowcem. Sirangelo przekazał również informacje, iż SNC będzie w nieokreślonej formie zaangażowane w promocję najnowszego albumu Sarah Brightman, którego tytuł brzmi nota-bene “Dream Chaser”. Artystka weźmie udział w krótkim, turystycznym locie kosmicznym na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2015 roku.

Dream Chaser przeszedł już testy kołowania na płycie lotniska w bazie Dryden. Następnym etapem testów będą swobodne loty atmosferyczne, które można porównać z lotami ALT wahadłowca Enterprise pod koniec lat 70-tych. Do tego celu Dream Chaser zostanie podniesiony helikopterem.

{youtube}Om9rL4rpMDI{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający przygotowania miniwahadłowca Dream Chaser do kampanii testowej / Credits: youtube.com, NASAKennedy

W sierpniu zeszłego roku SNC podpisała z agencją NASA umowę o wartości 212,5 mln dolarów na prace prowadzone w ramach trzeciej rundy (CCiCap) programu rozwoju prywatnych środków transportowych o nazwie Commercial Crew Program (CCP). Łącznie Sierra Nevada Corporation otrzymała już w ramach prac w programie CCP ponad 330 mln dolarów.

NASA planuje, iż za parę lat będzie w stanie zlecać usługi transportowania ludzi oraz niewielkiego ładunku prywatnym firmom. Transportowanie odbywać się będzie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przynajmniej do 2017 roku NASA będzie dostarczać swoich astronautów na stację ISS przy wykorzystaniu rosyjskich statków Sojuz.

(SNC)

{module [346]}

Comments are closed.