NASA konsultuje drugi etap procesu certyfikacji załogowych statków transportowych

0

Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozpoczęła konsultacje w sprawie drugiego etapu procesu certyfikacji załogowych statków transportowych, projektowanych przez prywatne firmy w ramach programu CCP (Crew Commercial Program).

Program rozwoju komercyjnych systemów transportowych rozwijany jest na dwóch równoległych ścieżkach:

  • projektowania i produkcji statków – obecnie na trzecim etapie (po CCDev i CCDev2 obecnie trwa CCiCap),
  • certyfikacji – obecnie trwa pierwszy etap o nazwie CPC (Certification Products Contract).

Drugi etap certyfikacji będzie nosił nazwę Commercial Crew Transportation Capability, akronim CCtCap. Będzie to etap końcowy tej ścieżki rozwoju. Agencja NASA upubliczniła właśnie wstępny projekt wymagań dla zgłoszeń do tego konkursu. Zainteresowani mogą zgłaszać zapytania i uwagi do 15 sierpnia. Później odbędzie się ogłoszenie konkursu, nadsyłanie zgłoszeń, ich ocena, itd. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2014 r., gdy będą równocześnie kończyć się dotychczas prowadzone etapy CCiCap i CPC.

Na tę chwilę nie jest znana wartość środków finansowych, jakie przeznaczone będą na etap certyfikacji CCtCap. Można jednak przypuszczać, iż będzie niemała, biorąc pod uwagę, że CCtCap obejmie sfinansowanie maksymalnie sześciu misji pocertyfikacyjnych (Post Certification Missions), w ramach których zademonstrowane zostaną zdolności prywatnych firm w przeprowadzeniu załogowych misji kosmicznych.

Liczba misji pocertyfikacyjnych będzie zależeć od tego, ile firm dojdzie do ostatniego etapu rozwoju. Warto przypomnieć, iż według obecnych zamierzeń będą to nie więcej niż dwie firmy. Etap CCtCap będzie trwał do 2020 roku. W tym samym momencie podkreśla się, że celem całego programu CCP jest doprowadzenie do lotów na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie później niż w 2017 r. Według projektu wykonawcy będą zobowiązani zorganizować całą infrastrukturę naziemną, środki transportu kosmicznego, personel, itd. Niezależnie NASA na swoich stronach coraz więcej informuje o aktywnym udziale swoich astronautów w tym procesie.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.