KrakSat i Aurora Team – loty na CanSat 2013

0

Dwa polskie eksperymenty edukacyjne – KrakSat i Aurora Team zostały wystrzelone 12 kwietnia w ramach programu CanSat. Zespół KrakSat otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu tegorocznej edycji CanSat.

Do startu obu eksperymentów doszło 12 kwietnia 2013 roku z z poligonu ‘t Harde w Holandii. Podczas lotów rakiety przekroczyły wysokość tysiąca metrów a loty trwały nieco ponad 2 minuty. Każdy z eksperymentów ważył około 300-400 gram.

Program CanSat to edukacyjna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), skierowana do uczniów szkół średnich. W założeniu ma to być pierwszy „poważny” kontakt z wymaganiami i specyfiką prac przy eksperymentach związanych z sektorem kosmicznym.

W tegorocznej edycji CanSat uczestniczyły dwa polskie zespoły – KrakSat i Aurora Team. Pierwszy z nich otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu tegorocznej edycji CanSat. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje nagrodę przyznaną KrakSat.

Zespół Kraksat
KrakSat to ośmioosobowa drużyna licealistów zainteresowanych elektroniką, fizyką oraz szeroko pojętą inżynierią. Członkowie tego zespołu uczęszczają do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

Zespół KrakSat zbudował model sondy planetarnej, która w założeniu ma wyruszyć na nową planetę. W trakcie lotu tej „sondy”, podczas „spadania” przez atmosferę, KrakSat mierzył różne parametry np. temperaturę, ciśnienie, promieniowanie elektromagnetyczne w szerokim widmie: od podczerwieni, przez światło widzialne, UV aż do promieniowania jonizującego. Zespół KrakSat chciał w ten sposób sprawdzić sprawdzić, czy w panujących warunkach mógłby przeżyć człowiek.  Dane z sondy były na bieżąco przesyłane do centrum kontroli lotów, gdzie nastąpiła analiza i interpretacja wyników.

{module [346]}

Aurora Team
Ten eksperyment został zbudowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Sonda tego zespołu została wyposażona w zestaw czujników, m.in. temperatury, CO i CH.

Start zespołu Aurora Team był mniej udany. Okazało się, że po starcie nie nastąpiło odrzucenie ładunków, co wydaje się być błędem mechanicznym tej rakiety. W konsekwencji wszystkie zainstalowane eksperymenty spadły na ziemię na pokładzie tej rakiety i zebrały ograniczone ilości danych. Zespół Aurora Team teraz planuje pracę nad misją stratosferyczną, co zostało określone jako  „być może test CanSata w warunkach prawdziwie bojowych”. Jest więc bardzo prawdopodobne, że o zespole Aurora Team jeszcze nie raz usłyszymy.

{youtube}nziGHtMj7Rg{/youtube}
Start Aurora Team – 12.04.2013 / Credits – Adrian Nowakowski

Udział polskich zespołów w CanSat to kolejny przykład wymiernych korzyści jakie płyną z obecności naszego kraju w ESA. Warto by każdego roku polscy uczniowie wysyłali swe wnioski do projektu CanSat, a później – w trakcie studiów – do bardziej zaawansowanych projektów studenckich.

(KS, AT)

{module [526]}

Comments are closed.