Przygotowania do pierwszego startu rakiety Antares

0

Trwają przygotowania do dziewiczego lotu rakiety Antares firmy Orbital Sciences Corp. Testy układów paliwowych rakiety w ubiegłą sobotę ukazały potrzebę wymiany jednego zaworu, który został sprawnie wymieniony. Do startu Antaresa może dojść już w najbliższą środę.

Rakieta Antares została przetransportowana z hangaru na stanowisko startowe 0A w porcie kosmicznym MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) 6 kwietnia 2013 roku. Przed ogłoszeniem pełnej gotowości do startu firma Orbital Sciences Corp. zaplanowała przeprowadzenie próbnego odliczania, napełnienie płynnym tlenem (utleniaczem) oraz kerozyną (paliwem) zbiorników pierwszego stopnia oraz przetestowanie infrastruktury paliwowej stanowiska startowego. Do tej symulacji o nazwie WDR (Wet Dress Rehearsal) doszło w sobotę, 12 kwietnia 2013 roku.

Sens przeprowadzania symulacji WDE ukazany został właśnie podczas sprawdzania układów paliwowych w sobotę, kiedy to zespół inżynierów wykrył nieprawidłowość w działaniu zapasowego zaworu w układzie jednego z dwóch silników na pierwszym stopniu rakiety. Zamienny zawór został szybko przesłany przez producenta (firma Aerojet) i w przeciągu 24 godzin wymieniony na stanowisku startowym. Do startu rakiety może dojść już w najbliższą środę (17 kwietnia), na kiedy prognozuje się 30% szans na odpowiednie warunki do przeprowadzenia lotu. Kolejne próby startu mogą być dokonane w czwartek i piątek. Okna startowe otwierają się codziennie na 180 minut od godziny 23:00 CEST.

{module[346]}

{youtube}T9hVzvleYuQ{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający rakietę Antares na stanowisku startowym w pięknej scenerii wyspy Wallops / Credits: youtube.com, OrbitalSci

W ramach programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services) firma Orbital Sciences Corporation za ok. 288 mln dolarów zaprojektowała rakietę Antares oraz bezzałogową kapsułę Cygnus, za pomocą której dostarczane będą ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dostawy realizowane będą na mocy kontraktu CRS (Commercial Resupply Services) pomiędzy firmą Orbital a agencją NASA o wartości 1,9 mld dolarów. Przed rozpoczęciem lotów serwisowych firma musi zademonstrować sprawność i poziom bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku manewrów w pobliżu ISS) swojego systemu transportowego.

(OSC)

{module[346]}

Comments are closed.