Lot ślizgowy SpaceShipTwo (12.04.2013)

0

Dwunastego kwietnia 2013 roku odbył się lot ślizgowy SpaceShipTwo z włączonym systemem zasilania komory spalania utleniaczem. Jest to kolejny krok na drodze do pierwszego lotu z uruchomionym napędem tego samolotu.

Kiedy firma Virgin Galactic (VG) przeprowadzi pierwszy rakietowy test pojazdu SpaceShipTwo (SS2)? Od kilku lat społeczność astronautyczna na całym świecie oczekuje chwili rozpoczęcia komercyjnych lotów z turystami na pokładzie. Wcześniej jednak nowa konstrukcja musi zostać certyfikowana do przewozu wielu osób, w związku z czym zniecierpliwienie narasta w momencie gdy firma Virgin Galactic powoli prowadzi kolejne testy. W ostatnim czasie nastąpiło jednak kilka wydarzeń, które mogą oznaczać bliskie przeprowadzenie lotu SpaceShipTwo z uruchomionym napędem. 

Dwunastego kwietnia po raz pierwszy przeprowadzono lot ślizgowy SS2 z włączonymi elementami zasilania komory spalania rakiety tego pojazdu. W czasie lotu włączono system iniekcji utleniacza do komory silnika, co stało się doskonale widoczne dla obserwatorów z ziemi i powietrza (zdjęcia w galerii tego artykułu). Test był przygotowaniem do lotu „PF01”, czyli „powered flight”. Lot, od uwolnienia spod samolotu WhiteKnightTwo aż do lądowania, trwał prawie 11 minut. Był to drugi lot SS2 w tym roku – pierwszy odbył się 3 kwietnia.

Wszystkie cele lotu z 12 kwietnia zostały osiągnięte. Ten lot ślizgowy wykazał, że system doprowadzania utleniacza do komory spalania działa prawidłowo i jest gotowy do misji „PF01”.

Kiedy dojdzie do lotu „PF01”? Tradycyjnie firma VG nie podaje żadnych dat, jednakże może to nastąpić już niebawem, być może nawet przed końcem kwietnia.

(VGFB)

{module [346]}

Lot SpaceShipTwo z 12 kwietnia 2013 / Credits - Virgin Galactic

Comments are closed.