Rosja i Ukraina inwestują w kosmos

0

12 kwietnia był okazją do politycznych deklaracji przywódców Ukrainy i Rosji na temat rozwoju przemysłu kosmicznego w ich krajach.

Ukraina

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz z okazji 52. rocznicy lotu Gagarina (obchodzonego coraz powszechniej na świecie jako Dnia Kosmosu lub Dnia Przestrzeni Kosmicznej) podkreślił w piątkowym przemówieniu postęp jaki nastąpił w ostatnich latach w krajowym przemyśle kosmicznym i zadeklarował, że Ukraina dalej będzie rozwijała projekty kosmiczne.

“Nasz kraj ma znaczący wkład w rozwój kosmonautyki i ciągle współpracuje z wieloma krajami na świecie”, powiedział Janukowycz na spotkaniu z prezesem Narodowej Agencji Kosmicznej Jurijem Aleksiejewem i przewodniczącym Związku Aerokosmicznego Witalijem Żołobowem.

Najszerzej Ukraina współpracuje obecnie z Kazachstanem i Rosją. Z Brazylią pracuje zaś nad wystrzeliwaniem rakiet Cyklon-4 z kosmodromu Alcantara. W 2011 Ukraina była piątym krajem na świecie pod względem ilości wystrzelonych rakiet. Od 1991 roku wystrzelono 128 rakiet ukraińskiej produkcji, które wyniosły 250 satelitów dla 19 krajów. Tylko w tym roku Ukraina przeznaczyła 322 miliony USD na promocję swojego przemysłu aerokosmicznego w ciągu najbliższych 5 lat.

Rosja

W wywiadzie dla Itar-Tass z okazji Dnia Kosmosu, Władimir Putin, prezydent Rosji, kraju będącego spadkobiercą dokonań ZSRR w kosmonautyce, powiedział, że Federacja Rosyjska wyda 50 miliardów USD do 2020 roku na działania związane z przestrzenią kosmiczną. Putin powiedział też, że nie wyklucza powołania w przyszłości ministerstwa ds. eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Putin wziął udział w spotkaniu poświęconym problemom rozwoju przemysłu kosmicznego. Odwiedził także budowę nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj mającym zmniejszyć uzależnienie Rosji od kazachskiego Bajkonuru. Pierwszy lot bezzałogowy z nowego kosmodromu ma odbyć się w 2015 roku, a pierwszy lot załogowy, w 2018 roku. 

(Xinhua)

{module[346]}

Comments are closed.