Najwyższy i najdłuższy lot demonstratora Xombie

0

Moment startu pojazdu Xombie w najdłuższym i najwyższym wykonanym locie do tej pory / Credits: NASA, Masten Space SystemsTechnologiczny demonstrator firmy Masten Space Systems wykonał pod koniec marca najwyższy i najdalszy jak do tej pory lot z wykorzystaniem systemu kontroli i nawigacji, który opracowany został z myślą o lądowaniu na innych obiektach w Układzie Słonecznym.

Misja suborbitalnego demonstratora XA-0.1B o nazwie Xombie odbyła się 25 marca z Mojave Air and Space Port w Kalifornii przy wykorzystaniu systemu GENIE (Guidance Embedded Navigator Integration Environment), który opracowany został dzięki finansowaniu z programu Flight Opportunities Program agencji NASA.

80-sekundowy lot, w czasie którego Xombie wzbił się na wysokość niemal 500 metrów, zakończył się pomyślnie 300 metrów od miejsca startu. W czasie lotu pojazd poruszał się po trajektorii z kątem nachylenia oraz prędkością odpowiadającą podejściu do lądowania na innym obiekcie w Układzie Słonecznym.

Agencja NASA chciałaby w ten sposób uzyskać uniwersalny oraz dobrze przetestowany system lądowania, który pozwoliłby na bezproblemowe wylądowanie na Księżycu, Marsie lub jeszcze innych obiektach. Suborbitalny (w zamierzeniu) pojazd firmy Masten Space Systems jest dobrą platformą do testowania takiego systemu, który po dopracowaniu będzie składał się z wielu zaawansowanych technologii. Pozostawiony zostanie także margines na dołączenie kolejnych urządzeń nadzorujących proces startu i lądowania.

(NASA)

Comments are closed.