Drugi hangar Stratolaunch Systems oddany do użytku

0

Budowa drugiego hangaru dla firmy Stratolaunch Systems została zakończona. Dyrektor tej firmy, powołanej do istnienia przez miliardera Paula Allena, zapewnił, iż wszystkie przygotowania zmierzają ku przeprowadzeniu pierwszych lotów tego systemu wynoszącego w 2016 roku.

27 marca 2013 roku firma Stratolaunch Systems poinformowała o otwarciu swojego drugiego hangaru, w którym planuje się przeprowadzać końcową budowę oraz testy systemu nośnego. Przypomnijmy, iż ideą firmy jest wynoszenie na orbitę wokółziemską ładunków o masie do kilku ton poprzez wykorzystanie rakiety oraz dwukadłubowego samolotu, za pomocą którego rakieta z ładunkiem wynoszone będą na wysokość około 10 km. Projekt ogłoszony został w grudniu 2011 roku przez głównego inwestora, współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena.

{module[346]}

Pierwszy, mniejszy hangar otwarty został 10 października w zeszłym roku. Planuje się w nim budowę kompozytowych sekcji skrzydeł oraz kadłubów. Powierzchnia mniejszego hangaru to prawie 8200 m2, natomiast większego niemal 9600 m2. Oba hangary zbudowane zostały na terenie Mojave Air and Space Port przez kalifornijską firmę Wallace and Smith General Contractors.

Duże wymiary hal montażowych są niezbędne do pomieszczenia samolotu-nosiciela, którego planowana rozpiętość skrzydeł wynosić będzie około 116 metrów, czyniąc jednostkę największym samolotem na świecie. Za zbudowanie kadłubów odpowiada znana na rynku aerokosmicznym firma Scaled Composites.

Rok temu Stratolaunch Systems zakupiła dwa samoloty Boeing 747, z których planuje się wykorzystać między innymi awionikę, podwozie oraz silniki (samolot nosiciel będzie wyposażony w sześć jednostek napędowych z samolotów Boeing 747). Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło jednak do zmian w projekcie.

W listopadzie zeszłego roku poinformowano, iż z umowy na dostarczenie rakiety nośnej wycofała się firma SpaceX. Oficjalnie mówiło się, iż współpraca zakończona została z uwagi na zbyt duże różnice w planach rozwoju rakiety Falcon 9. W miejsce firmy SpaceX trafiła Orbital Science Corporation, która – co warto podkreślić – jest w posiadaniu sprawdzonego systemu wystrzeliwania rakiet z powietrza (Pegasus). Problemy techniczne może spowodować jednak kwestia przeskalowania tego systemu (na większy).

{module[526]}

Od momentu poinformowania o projekcie firmy Stratolaunch Systems upłynęło dopiero niecałe 16 miesięcy. Na tym wczesnym etapie rozwoju dyrektorzy firmy muszą sobie poradzić ze zmianą jednego z głównych partnerów biznesowych. Na ostatnich grafikach opublikowanych przez Stratolaunch Systems widoczne stały się także zmiany wprowadzone przez Scaled Composites – wydłużeniu uległy dzioby kadłubów (aktualną wizualizację systemu nośnego przedstawiamy na drugiej grafice w galerii tego artykułu).

(SC)Nowa wizualizacja systemu nośnego firmy Stratolaunch Systems / Credits: Stratolaunch Systems

Comments are closed.