Stratolaunch wykonał test kołowania

1

W ostatni weekend lutego gigantyczny samolot Stratolaunch Systems wykonał testy kołowania na pasie startowym osiągając prędkości 46 km na godzinę.

Stratolaunch to projekt potężnego samolotu, służącego za pierwszy stopień w wynoszeniu małych satelitów na orbitę. Idea Stratolaunch jest ciekawa: samolot wynosiłby rakietę na pewną wysokość, gdzie nastąpiłoby uwolnienie rakiety i jej lot na orbitę z satelitą na pokładzie. Taki sposób wynoszenia satelitów pozwoliłby m.in. na zwiększenie wynoszonej masy, większą dowolność w wyborze miejsca startu oraz większą niezależność od czynników pogodowych.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku a oficjalnie został ogłoszony w 2011 roku. Spółkę zakładał Paul Allen, współtwórca Microsoftu. Przez lata doszło do kilku zmian, m.in. rakiet, jakie miały by być wynoszone przez ten samolot. Aktualną koncepcją jest wynoszenie kilku rakiet Pegasus XL podczas tego samego lotu. Nośność Pegasusa XL wynosi około 450 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Również inne rakiety mogą być wynoszone na pokładzie Stratolaunch.

Pierwotnie zakładano współpracę ze SpaceX, która miała stworzyć wariant rakiety Falcon 9 z czteroma lub pięcioma silnikami przystosowany do startów z samolotu. Ze względu na zbyt dużą ilość koniecznych zmian drogi spółek się rozeszły w 2012 i Stratolaunch rozpoczął współpracę z Orbital ATK.

W maju 2017 roku samolot o rekordowej rozpiętości skrzydeł wynoszącej 117 metrów po raz pierwszy opuścił hangar. Pierwsze testy jazdy przeprowadzono w grudniu a następnie pod koniec lutego. Testy jazdy odbywały na pasie startowym w Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Podczas testów sprawdzano sterowność pojazdu jadącego z prędkością 46 km na godzinę jak również działanie hamulców.


Nagranie z testów jazdy samolotu Stratolaunch / Stratolaunch Systems

Wstępnie pierwszy start rakiety z samolotu ma odbyć się w 2019 roku.

Jeden komentarz

  1. Na filmie podawana jest wartość 40 knots, a więc węzłów, czyli prędkość w tym teście to minimum 75 km/h