STS-107 – Flight Day 13 (dziesiąta rocznica)

0

Dziesięć lat temu kończyła się misja STS-107. Jej tragiczny koniec zmienił kierunek rozwoju załogowej astronautyki. Ten artykuł przybliża wydarzenia ostatniej wyprawy promu Columbia.

28 stycznia 2003 roku, wtorek, to trzynasty dzień (Flight Day 13) misji STS-107. Powoli zaczynają się kończyć eksperymenty na pokładzie Columbii – np tego dnia dokonano ostatnich prób eksperymentu z płomieniami. Część astronautów miała zatem tego dnia nieco wolnego i mogła zwyczajnie popatrzeć na Ziemię przez okna. Trwają także wstępne przygotowania na Ziemi – m.in. analizowana jest pogoda na Florydzie oraz lądowisku zapasowym – bazie Edwards w Kalifornii.

{youtube}o94PTX5WDbA{/youtube}
Prace na pokładzie promu Columbia – 28 stycznia 2003 roku / Credits – NASA TV

Tego dnia dokonano kilku zdjęć promu, które zaledwie kilka dni później były dokładnie analize przez dziesiątki ludzi w poszukiwaniu możliwych wskazówek katastrofy. Zdjęć dokonał Air Force Maui Optical and Supercomputing Site (AMOS), należącego do amerykańskich sił powietrznych (USAF). Niestety, uszkodzone miejsce na każdym zdjęciu jest schowane za pokrywami ładowni. Zdjęcia z AMOS wykazały, że w trakcie misji STS-107 nie doszło do innych poważnych uszkodzeń promu, które mogły spowodować katastrofę. Stąd zdjęcia z AMOS miały pewien wpływ na przebieg badań komisji badającej okoliczności katastrofy. Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują opublikowane fotografie promu Columbia, wykonane przez AMOS w dniu 28 stycznia 2003 roku. Zdjęcia dokonano w zakresie widzialnym i w podczerwieni.

{module [346]}

Warto tu dodać, że i 28 stycznia niektórzy inżynierowie byli nadal zainteresowani uderzeniem pianki w wahadłowiec, o czym może świadczyć mail wysłany przez pracownika NASA, Roberta H. Daugherty:
“Subject: Tile Damage
Any more activity today on the tile damage or are people just relegated to crossing their fingers and hoping for the best? “

28 stycznia 2003 roku był także szczególnym dniem z innego powodu – siedemnaście lat wcześniej doszło do katastrofy promu Challenger. Misja STS-107 była pierwszą, która trwała w czasie rocznicy tej katastrofy. Astronauci na pokładzie promu Columbia wspomnieli tego dnia załogę promu Challenger z misji STS-51L…

Columbia sfotografowana przez AMOS - 28.01.2003 / Credits - AMOS, USAF

Comments are closed.