Iran wysyła rezusa na suborbitę

0

Dzisiaj (28 stycznia 2013 roku) Islamskiej Republice Iranu udało się pomyślnie przeprowadzić suborbitalną misję rakiety z żywym organizmem na pokładzie. Według oficjalnych informacji kapsuła z małpką bezpiecznie powróciła na Ziemię.

Wczoraj informowaliśmy o ogłoszeniu przez Iran planów dotyczących rozpoczęcia prac nad własnym skafandrem kosmicznym dla przyszłych astronautów z tego państwa. Iran nie ukrywa, iż w przeciągu najbliższych 10 lat zamierza przeprowadzić lot na orbitę z udziałem człowieka.

Jednocześnie już od pewnego czasu dochodziło do informowania o zamiarze wysłania organizmu żywego na orbitę. Nieoficjalne wiadomości wskazywały, iż lot taki może zostać przeprowadzony już na początku lutego, w czasie obchodów upamiętniających „10 Dni Świtu” (wydarzenie historyczne związane z Rewolucją Islamską z 1 lutego 1979 roku). W tym czasie ma się także odbyć uroczyste otwarcie ośrodka (obserwatorium lub stacji namierzania) o nazwie „Imam Sadeq”, dzięki któremu odbywać się będzie łączność z przyszłym misjami irańskich statków kosmicznych.

Parę godzin temu świat obiegła jednak zaskakująca informacja, iż Iran przeprowadził dzisiaj suborbitalny lot z udziałem własnej kapsuły z systemami podtrzymywania życia, wewnątrz której znalazła się małpka (prawdopodobnie przedstawiciel gatunku makak rezus – macaca mulatta). Wcześniej wysyłano już i odzyskiwano pomyślnie inne organizmy – szczury i żółwie.

Dzisiejszy start zrealizowany został najprawdopodobniej za pomocą rakiety Kavoshgar-5, która nazwana została „Pionier” (oryginalnie „Pishgam”). Dzisiejsza informacja stoi niejako w sprzeczności z wiadomością z października zeszłego roku, kiedy to dyrektor Irańskiej Agencji Kosmicznej Hamid Fazeli informował o bezterminowym odłożeniu w czasie lotu suborbitalnego z małpką na pokładzie.

Start przeprowadzony został z mobilnego stanowiska startowego. Warto w tym miejscu dodać, iż Iran buduje obecnie drugie stanowisko startowe w ośrodku Semnan. Ponadto zapowiedziano budowę kolejnego ośrodka startowego, położonego w pobliżu wybrzeża Zatoki Perskiej.

(FARS)

Prawdopodobnie oficjalne zdjęcie z dzisiejszego startu rakiety Kavoshgar-5 / Credits: iranmilitaryforum.net

Comments are closed.