MER bada okolice Whitewater Lake

0

 Łazik “Opportunity” prowadzi kontaktowe badania naukowe w okolicy Whitewater Lake.

“Opportunity” nadal przebywa na końcu Cape York koło krateru Endeavour. Prowadzi tam badania in-situ odkrytych skał nazwanych Whitewater Lake.

W trakcie sol 3194, tak jak 17 stycznia 2013, robot wykonał zdjęcia kamerą MI celu Ortiz3, a następnie przez noc badał go spektrometrem APXS. Trzy dni później próbował dokonać starcia jego powierzchni przy pomocy Rock Abrasion Tool. Jednak podczas powolnego podnoszenia ramienia, na którym umieszczony jest przyrząd, doszło do jego zacięcia się. Nie było to pierwsze takie zachowanie się mechanizmów ramienia. Przyczynę upatruje się w tym, że przy bardzo wolnych ruchach, ramię może nie mieć wystarczającej siły do przezwyciężenia siły magnetycznych blokad używanych w siłownikach przegubu.

Od 6 stycznia (sol 3183) nie wystąpiły zjawiska utraty pamięci w systemie przechowywania plików w pamięci flash. 18 stycznia wystąpiło małe samorzutne oczyszczenie się paneli ogniw słonecznych.

 {module [346]}

W dniu 22 stycznia (sol 3199) ogniwa słoneczne wytwarzały 540 Wh energii elektrycznej, przy nieprzezroczystości atmosfery 1,11 i współczynniku zapylenia paneli równym 0,651.

25 stycznia minęło też 9 lat od lądowania “Opportunity” na Marsie, i tym samym robot wkroczył w 10. rok eksplorowania powierzchni Czerwonej Planety. Pierwotnie zakładano, że robot przejdzie 600 metrów, tymczasem jego odległościomierz wskazuje już 35 kilometrów 455 metrów i 34 centymetry. Z okazji rocznicy lądowania, zespół obsługujący robota przygotował panoramiczne zdjęcie wzgórza Matijevica, w wersji kolorowej i w formie anaglifu (zdjęcia 3D).

(NASA)

 

 

 

Comments are closed.