MSL – pierwsze usunięcie warstwy pyłu z powierzchni skały

0

Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszego usunięcia pyłu z powierzchni skały. Jest to etap przygotowań do pierwszego wiercenia skały.

Od grudnia zeszłego roku łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” przebywa w obszarze Glenelg, który jest celem pośrednim misji. Aktualnie łazik znajduje się wewnątrz rejonu o nazwie Yellowknife Bay, który jest częścią Glenelg.

To właśnie wewnątrz Yellowknife Bay nastąpił wybór pierwszej skały marsjańskiej, na której dokonano usunięcia pyłu. Skała nosi nazwę „Ekwir_1”.

Wybór pierwszej skały do usunięcia pyłu miał przede wszystkim znaczenie demonstracyjne. Inżynierowie chcieli się upewnić, że instrument o nazwie Dust Removal Tool działa prawidłowo i jednocześnie test nie uszkodzi tego urządzenia. Dlatego też wybrano skałę, która ma płaską powierzchnię, nie ma ostrych krawędzi i jest pokryta pyłem.

Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje skałę „Ekwir_1” po usunięciu warstwy pyłu. Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje zbliżenie na osłoniętą powierzchnię skały.

Oczyszczanie z pyłu pozwoli na wykonanie kilku zaawansowanych badań skał. W najbliższych tygodniach powinno dojść do pierwszego wiercenia skały przez łazik MSL, choć nie wiadomo w tej chwili czy będzie to „Ekwir_1”.

(NASA, JPL)

Zbliżenie na oczyszczony obszar skały Ekwir_1 / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS

Comments are closed.