MSL – początek prac w obszarze Glenelg

0

Łazik Mars Science Laboratory dotarł do celu pośredniego swojej misji – obszaru Glenelg. Aktualnie trwa poszukiwanie odpowiedniej skały do wykonania wiercenia w tym obszarze.

Trwa podróż łazika Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” po dnie marsjańskiego krateru Gale. Łazik wylądował we wnętrzu Gale 6 sierpnia 2012 roku i przez kolejne kilkanaście dni wykonano pozytywne sprawdzenie wszystkich systemów pojazdu. Po ich sprawdzeniu, w trakcie szesnastego marsjańskiego dnia wyprawy (Sol 16) MSL ruszył. W międzyczasie wyznaczono cel pośredni misji – obszar Glenelg, położony w odległości około 400 metrów od miejsca lądowania. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla badań naukowych – w tym rejonie stykają się ze sobą trzy różne typy terenu, o innych charakterystykach. 

We wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu MSL powoli poruszał się w kierunku Glenelg, z licznymi przystankami na pomiary naukowe. To właśnie dzięki tym pomiarom MSL dokonał już pierwszych odkryć – wykryto ślady po dawnym marsjańskim strumieniu (koniec września) oraz potencjalne ślady związków organicznych (początek grudnia). Ponadto, dokonano pierwszych pomiarów atmosfery marsjańskiej (początek listopada).

Wreszcie, około ósmego grudnia MSL (Sol 120) dotarł do obszaru Glenelg. Cztery dni później łazik zaczął zjeżdżać do płytkiego wgłębienia, nazwanego Yellowknife Bay. Przez kolejne dni MSL poruszał się po tym obszarze, poszukując odpowiedniej skały do wykonania wiercenia. Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje mozaikę zdjęć wykonanych w Yellowknife Bay. Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje trasę przebytą przez MSL od momentu lądowania do Sol 130.

Yellowknife Bay jest jednym z trzech różnych obszarów w Glenelg. Jest to jednocześnie obszar charakteryzujący się innymi właściwościami niż teren, przez który dotychczas łazik się przemieszczał. Naukowcy chcą zbadać każdy z trzech typów terenu w Glenelg, by więcej się dowiedzieć o okolicznościach i czasie powstania tego obszaru. Jest dość pewne, że przynajmniej część Glenelg została ukształtowana przez wodę – nie wiadomo jednak kiedy to nastąpiło. Nie wiadomo także, czy woda była ostatnim czynnikiem kształtującym ten obszar. Dlatego też pomiary w Glenelg powinny przynieść wiele informacji na temat przeszłych warunków panujących we wnętrzu krateru Gale.

Koniec roku 2012 to czas ograniczonych prac łazika MSL, z uwagi na okres świąteczno-noworoczny. Wyboru skały do wiercenia można się spodziewać na początku nowego roku.

Łazik prawdopodobnie pozostanie w okolicach Glenelg przez kilka tygodni. Następnie MSL skieruje się do góry Mt Sharp, który jest głównym celem tej wyprawy.

Od momentu lądowania łazik wykonał już około 30 tysięcy zdjęć i przejechał około 700 metrów.

(NASA, PFA, JPL)

Trasa przebywa przez łazik MSL od lądowania do Sol 130 (18.12.2012) / Credits - NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Comments are closed.