Kosmiczny Teleskop Hubble uzyskał fotografię najdalszego zakątka wszechświata

0

Teleskop Hubble wielokrotnie uzyskiwał dane, które pozwalały ludziom ujrzeć nowy wymiar wszechświata. Tak też się stało niedawno, gdzie wykreowane zdjęcie pozwoliło ujrzeć widok, który zawiera tysiące galaktyk odległych od nas o miliardy lat świetlnych.

Zdjęcie zostało utworzone na podstawie danych zebranych przez ostatnie dziesięć lat. Instrumenty teleskopu Advanced Camera for Surveys oraz Wide Field Camera 3 obserwowały mały fragment konstelacji Gwiazdozbioru Pieca przez więcej niż pięćset godzin, robiąć przy tym przynajmniej dwa tysiące zdjęć. Ze względu na ekspansję kosmosu, światło z odległej przestrzeni ma dłuższe podczerwone fale, co pozwoliło zarejestrować wszelkie dane z tego samego fragmentu obszaru.

Rezultat prac jest również bardzo ważny z naukowej perspektywy. Pozwala ono wejść głębiej w szczęgoły związane z naturą i początkiem wszechświata. Zdjęcie pozwala ujrzeć galaktyki, które powstały już 450 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Przed wyniesieniem teleskop Hubble naukowcy potrafili ujrzeć galaktyki do odległości 7 miliardów lat świetlnych.

Galeria: Zdjęcie pokazujące najdalszy obszar wszechświata wykonany przez teleskop Hubble. Zdjęcie wykonano w technice eXtreme Deep Field, czyli przez nałożenie na siebie setek fotografii tego samego fragmentu kosmosu.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć na stronie Hubble Site.

(HubbleSite)

Comments are closed.